Sabancı Holding 2016 yılının ilk 3 çeyreğindeki net kârını açıkladı. Holding geçen yılın aynı dönemine göre 2016 yılında net kârını yüzde 12 oranında artırarak 1 milyar 900 milyon lira net kâr elde etti.

Sabancı Holding Üst Yöneticisi Zafer Kurtul şirketin faaliyetleri ve ekonomisi hakkında açıklamalarda bulundu. Zafer Kurtul 2016 yılının ilk 3 çeyreğinde başarılı bir büyüme gerçekleştirdiklerini belirtti. Faaliyet gösterdikleri her alanda liderliklerini sürdürerek daha hızlı büyümeyi hedeflediklerini bildirdi.

Akbank’ın Kârdaki Payı Arttı!

Kurtul, 2016 yılının ilk 3 çeyreğinde net kârı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 12 artarak 1 milyar 890 milyon lira olarak gerçekleştiğini söyledi. Zafer Kurtul son 5 yılda yaptıkları yatırımın 22 milyar lirayı aştığını belirterek, sadece bu yılın ilk 9 ayında 3 milyar lira yatırım yaptıklarını söyledi. Yatırımların büyük kısmının Türkiye’ye yapıldığını belirterek yatırım yapamaya ve Türkiye’nin büyümesine katkı sağlamaya devam edeceklerini bildirdi.

Zafer Kurtul, Sabancı Holding’in finans kuruluşu olan özel bankacılığın dev aktörlerinden Akbank’a ilişkin de açıklamalarda bulundu. Akbank’ın geçen yıla göre ekonomiye katkısının yüzde 9 oranında büyüdüğünü söyleyen Kurtul, kredilerinin ise nakdi ve gayrinakdi olmak üzere toplamda 200 milyar lirayı aştığını belirtti. Zafer Kurtul, Akbank’ın 2016 yılının ilk 3 çeyreğinde toplam mevduatı yüzde 10 oranında artarak 164 milyar lirayı aştığını bildirdi. Ayrıca aktiflerin de yüzde 10 oranında artış gösterdiğini belirterek 280 milyar liraya yaklaştığını söyledi. Takipteki kredi oranlarının ise yüzde 2,2 seviyesinde kaldığını vurgulayarak bu seviyenin büyüdüklerinin bir göstergesi olduğunu bildirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.