Donald Trump Sonrası Piyasalarda İlk Gün Sona Erdi!

0

Bugünün ilk saatlerinde Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimini Donald Trump’ın önde götürdüğü haberi ile global çapta piyasalar büyük şok geçirdi. İlerleyen saatlerde sonuç kesinleşti ve Donald Trump Amerika Birleşik Devletleri’nin 45. Başkanı olarak ilan edildi. İlk şoku atlatan piyasalar nispeten toparlandı.

Güne Amerikan Doları ve Euro da sert yükselişler ile merhaba diyen Türkiye; altının gram fiyatından gelen haberle ile de şok oldu. Dolar 3,27 seviyesine kadar dayandıktan sonra gerek kâr satışları ile gerekse piyasaların ilk şoku atlatması neticesinde bir miktar geri çekildi. Euro’da 3,60’ın üzerine kadar tırmandıktan sonra bir miktar gevşedi. Altının gram fiyatı gün içerisinde 140 lirayı zorladıktan sonra geri çekildi.

Borsa ve Petrol Fiyatları Günü Düşüşle, Dolar Euro ve Altın Yükseliş ile Kapattı!

Gün sonunda oluşan tabloda; dolar 3,24 seviyesinde demir atmış durumda. Euro günü 3,55 noktasından kapattı. Altının gram fiyatı ise 131 Türk Lirası seviyesinde. Günün kaybedenleri olarak öne çıkan petrol ve Borsa ise yatırımcısını üzdü. Brent ham petrolün varil fiyatı günü yüzde 0,22 düşüş ile kapatarak 46 liranın hemen altında seyrediyor. Borsa İstanbul ise Çarşamba günü sonunda yüzde 0,21 puanlık değer kaybı ile 76.210 puan seviyesinde.

Kısa vadede bütün yatırım araçlarındaki oynaklığın süreceğini vurgulayan uzmanlar, orta vadede tablonun nasıl şekilleneceğini görebilmek için Trump’ın atacağı adımların netleşmesini beklemek gerektiğini ifade ediyorlar.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın