Milli Tankımız Altay’ın Prototipi 1 Milyar Dolar’a Mâl Oldu

Milli ana muharebe tankı Altay’ın prototipi için Otokar yaklaşık 1 milyar dolar harcadı. Otokar Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, Altay’ın seri üretimini gerçekleştirmek için hazır olduklarını belirtti.

Otokar Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin düzenlediği MÜSİAD EXPO Fuarı’nın High Tech Port kısmında yer alan Otokar standında açıklamalarda bulundu. Ali Koç, ülkemizin geleceğine ve potansiyeline güvendiklerini, bu sayede AR-GE ve inovasyon yeteneklerini artıran yatırımlarına ara vermeden devam edeceklerini bildirdi.

7 Yılda Üretildi Seri Üretime Hazır!

Savunma sanayinin gelişimine önem verdiklerini ve savunma sanayiinin ülkenin güvenliği ve saygınlının devamlılığı açısından yatırım yapılması ve ciddiyetle ele alınması gereken bir alan olduğunu belirtti. Otokar tarafından tasarlanıp üretilen, savunma sanayiinde bir yenilik katan Türkiye’nin en büyük kara sistemi projesi olan Altay 7 yılda üretilmiş olup milli sanayii sektörün kendini geliştirmiş olduğunun kanıtıdır. Ali Koç fuarla ilgili, “Bu fuar uluslararası alanda Türk savunma sanayisinin geldiği noktayı ortaya koyuyor.” dedi. Koç ürettikleri askeri araçların başta Türk ordusu olmak üzere dost ülkelerde de kullanıldığını belirtmiştir. Altay’ın prototipine 1 milyar dolar harcandığını söyleyerek, görevlendirildikleri taktirde Altay’ın seri üretimine geçebilecek yetkinliğe sahip olduklarını belirtti.

Ali Koç Türkiye’nin ihtiyacının da ötesinde Altay’ın ihracatını yapmayı hedeflediklerini bildirdi. Ayrıca dost ülkelerin Altay’a olan ilgilerinden dolayı, uzun vadede savunma sanayi ihracatında olumlu gelişmeler olacağını düşündüğünü söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.