Ana SayfaEkonomiGeçtiğimiz Ekim Ayında Bütçe Açığı 104 Milyon Türk Lirası Olarak Gerçekleşti!

Geçtiğimiz Ekim Ayında Bütçe Açığı 104 Milyon Türk Lirası Olarak Gerçekleşti!

-

Geride bıraktığımız ekim ayına dair istatistikler ve mali rakamlar birbiri ardına belli olmaya başladı. Bugün kameraların karşısına geçen Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından Ekim Ayı’nın bütçe gerçekleşmeleri kamuoyun açıklandı. Bu verilere göre geçen ay gerçekleşen bütçe açığı 104 milyon Türk Lirası düzeyinde kaldı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal geçtiğimiz Ekim ayında; faiz dışı fazlanın 2,8 milyar Türk Lirası seviyesinde gerçekleştiğini belirtti. Ekim ayı rakamlarının netleşmesi sonrasında, yılın ilk 10 aylık dönemini kapsayan süreçte bütçe açığı 12,1 milyar Türk Lirası olarak gerçekleşmiş oldu. Söz konusu dönemde faiz dışı fazla ise 32,4 milyar Türk Lirası olarak gerçekleşti.

Geçen Yılın Ekim Ayına Göre Devletin Gelirleri Azaldı, Giderleri Çoğaldı!

Geride bıraktığımız Ekim ayında bütçe gelirleri, 2015 yılının Ekim ayına göre yüzde 1 oranında azaldı. Bu azalma neticesinde bu sene ekim ayı geliri 43,4 milyar Türk Lirası seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde bütçe giderleri ise yüzde 19’a varan oranda arttı. Bu rekor artış neticesinde söz konusu ayda bütçe gideri rakamı 43,5 milyar Türk Lirası seviyesine kadar çıkmış oldu.

Bu yılın ilk 10 aylık dönemi 2015’in aynı dönemi ile kıyaslandığında ise gelirler yüzde 12,5 artarak 448 milyar Türk Lirası seviyesini bulurken, bütçe giderleri de yüzde 14 oranında yükselerek 460 milyar Türk Lirası düzeyinde gerçekleşti.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,368BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,411TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler