Ana SayfaEkonomiAllianz Grubu’ndan 3. Çeyrekte Devasa Kâr!

Allianz Grubu’ndan 3. Çeyrekte Devasa Kâr!
A

-

Ülkemizde de faaliyet gösteren ve Avrupa’nın en büyük sigorta şirketi ve varlık yönetimi devi olan Allianz Grubu, 2016 yılının ilk 9 ayını devasa kâr ile geçti. Grup, bu yılın üçüncü çeyreğini yüzde 18’den fazla kâr artışı ile yaklaşık 3 milyar Euro ( yaklaşık 11 milyar Türk Lirası) düzeyinde kâr ile kapattı. 9 aylık toplam kâr miktarı ise 8 milyar Euro (takribi 28 milyar Türk Lirası) seviyesini buldu.

Söz konusu kâr meblağı, Allianz Grubu’nun yılın ilk 3 çeyreğinde elde ettiği kârlar karşılaştırıldığında rekor niteliğinde. Bir çeyrekte elde edilen bu devasa kâr miktarı, şirketin yıllık marj olarak kendisine koyduğu 10,5 milyar Euro’luk (yaklaşık 40 milyar Türk Lirası) hedefini tutturacağı yönünde yorumlandı.

9 Ayda 92,4 Milyar Euro Ciro!

Allianz Grup, 2016 yılına girilirken 10,5 milyar Euro kar hedefi koyduğunu kamuoyuna deklare etmişti. Yılın ilk 9 ayı geçilirken 8 milyar Euro kar seviyesini yakalayan Allianz Grup, hedeflerine yaklaştı. Son çeyrek karını 2,5 milyar Euro seviyesinde gerçekleştirmesi durumunda şirket hedeflerine ulaşmış olacak. Geride bırakılan 9 ayda elde edilen kar düşünüldüğünde bu rakama ulaşılacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Bu yılın ilk dokuz aylık diliminde şirketin toplam geliri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,2 düşüş gösterdi. Bu düşüş neticesinde şirketin cirosu 96 milyar Euro seviyesinden 92,5 milyar Euro seviyesine geriledi. Bu gerilemeye rağmen şirketin karlılığında büyük oranda bir azalma gerçekleşmedi. Karlılıkta ilk 9 ayda yüzde 1 oranında bir kayıp yaşayan Allianz Grup, bu dönemi 8 milyar Euro seviyesinde kar ile geçti. 3. çeyrekler baz alındığında ise rekor seviyede kar artışı gerçekleşti.  3. çeyrekteki rekor kar artışı hem şirketin hedeflerinin gerisinde kalmasını engellemiş oldu, hem de 3. çeyrekler bazında değerlendirildiğinde şirket rekoru olarak kayıtlarda yerini almış oldu.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol