Ana SayfaEkonomiEmeklilere Müjde: Banka Promosyonları Başbakan’ın Önünde!

Emeklilere Müjde: Banka Promosyonları Başbakan’ın Önünde!
E

-

Emeklilerin uzun zamandır heyecanla beklediği ancak bir türlü sonuçlanmayan “banka promosyonlarında” sona gelindi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yılan hikayesine dönen banka promosyonlar için bankalarla yapılan pazarlıkların sonuçlandığını ve çalışmanın Başbakan Binali Yıldırım’a sunulduğunu söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, önümüzdeki 1 aylık süre diliminde Başbakan Binali Yıldırım tarafından müjdeli haberin emeklilere duyurulacağını bildirdi. Bu haberle birlikte emeklilerin yeni yıla promosyonlarını alarak girmeleri bekleniyor.

Uzun Yıllardır Sonuçlanmıyordu!

Hükümet ve bankalar arasında uzun yıllardır promosyon pazarlıkları sürüyordu. Bu süreçte tam 3 bakan değişti. Söz konusu 3 bakan döneminde de bir türlü sonuçlandırılamayan pazarlıklar, özellikle bankaların “emekliler parasını hesapta tutmuyor” söylemleri nedeniyle bir çok kez çıkmaza girdi. 3 yıldır üst limitten başlayan pazarlıklar da bankaların tutumu nedeni ile yol almak çok zor oldu. Bütün emeklilere tek bir promosyon belirlenmesi fikri ile çıkılan yolda son gelinen noktada emeklilerin maaşına göre promosyon verilmesi kararlaştırıldığı kamuoyuna yansıdı.

Bahse konu promosyonların son noktada kademeli olarak verilmesi gerektiği kararlaştırıldı. Buna göre 500 Türk Lirası altında emekli, dul ve yetim aylığı alan vatandaşlarımız için 250 Türk Lirası, 500 Türk Lirası ile 1.000 Türk Lirası arasında emekli aylığı alan vatandaşların ise 350 Türk Lirası promosyon alacağı kamuoyuna yansıyan kulis bilgilerinden. 1.000 Türk Lirası ile 2.000 Türk Lirası arasında emekli aylığı alan vatandaşlarımız için 450 Türk Lirası ve 2.000 Türk Lirası üzerinde emekli aylığı alan vatandaşlarımız için ise 550 Türk Lirası promosyon ödemesi yapılması bekleniyor. 2017 yılı başında promosyon ödemelerinin yapılacağı belirtiliyor.

Söz konusu promosyonların tek seferde ve 3 yıllığına verileceği ve emeklinin promosyon parasını aldıktan sonra 3 yıl boyunca promosyon aldığı bankayı değiştiremeyeceği belirtiliyor. 3 yıllık süreç dolduktan sonra ise, emekli vatandaş istediği bankadan emekli aylığı alabilecektir. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol