Ana SayfaEkonomiBir Gecede Yakalanan 500 Ton Hamsi Fiyatları Düşürdü!

Bir Gecede Yakalanan 500 Ton Hamsi Fiyatları Düşürdü!
B

-

Hamsi fiyatları geçtiğimiz hafta Karadeniz’in fırtınalı olması sebebi ile adeta tavan yapmıştı. Balıkçılar yaklaşık bir hafta süre ile avlanmaya çıkamamış, bunun neticesinde de hamsinin fiyatı 15- 20 lira aralığına kadar yükselmişti. Son iki gündür özellikle Batı Karadeniz’de avlanmaya çıkan balıkçıların dolu teknelerle barınaklara yanaşması hamsi fiyatını tepetaklak etti.

Sadece Kastamonu’da dün gece balıkçılar 500 ton hamsi yakaladı. Diğer Karadeniz illerinde de durum benzer olunca, 20 lira bandına kadar tırmanmış olan hamsinin fiyatı 10 liranın altına geriledi. Havaların düzelmesi ile ava çıkabilen balıkçıların teknelerini doldurması hem kendilerini hem de ucuza balık yeme fırsatı yakalayan vatandaşı sevindirdi.

Fiyat 8 Liraya Kadar Düştü, Biraz Daha Düşmesi Bekleniyor!

Karadeniz’in tamamında ancak bilhassa Batı Karadeniz’de düzelen havalar av mevsimini tekrar canlandırdı. Bol miktarda avlanmaya başlayan hamsinin fiyatı tezgahlarda hızla geriledi.

Geçtiğimiz hafta hamsinin kasa fiyatı ( 10 kg) 200 Türk Lirası’na kadar yükselmişken, yeni hafta ile birlikte fiyatlar düşmeye başladı. Son iki gündeki avın iyi geçmesi neticesinde hamsinin kasa fiyatı 80 ila 100 Türk Lirası bandına kadar geriledi.

Balıkçılar, havaların güzel gitmesi durumunda hamsinin 3 hafta daha bol miktarda avlanabileceğini belirtiyorlar. Gayet gezgin olan hamsi, Karadeniz’in hemen her yerinde görülebildiği için bölgenin doğusu ve batısının ne zaman daha çok balık avlayacağının belli olmadığı kaydediliyor.

Av mevsiminin sorunsuz şekilde devam etmesi durumunda hamsi fiyatlarının birkaç lira daha aşağı sarkabileceği tahmin ediliyor. Balıkçıların aynı oranda hamsi avlayarak barınaklara dönmeleri durumunda hamsinin kilogramının 5-6 liraya kadar düşebileceği ön görülüyor. Özellikle bu sene bol miktarda bulunan palamudun ise bir hafta on gün kadar daha avlanmaya devam edileceği ve bu sürede fiyatların uygun seviyelerde kalmaya devam edeceği tahmin ediliyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,385TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol