Ana SayfaEkonomiİslam Ülkeleri İle Ticaret Hacmi 10 Yılda 3’e Katlandı!

İslam Ülkeleri İle Ticaret Hacmi 10 Yılda 3’e Katlandı!

-

Ülkemizin özellikle son on yılda başta körfez ülkeleri olmak üzere bütün İslam ülkeleri ile iyi ilişkiler kurması ticaret hacmine de yansıdı. 2005 yılında İslam ülkeleri ile aramızda gerçekleşen toplam ticaret hacmi 22,8 milyar dolar iken, 2015 yılında bu meblağ 65,1 milyar dolara çıktı.

Türkiye son on yılda ticaret hacmini katladı. Hem ithalat hem de ihracatta önemli oranda artış kaydeden ülkemiz; söz konusu dönemde yaşanan “2008 global ekonomik krize” rağmen ticaret hacmini katlamayı başardı. Bu dönemde özellikle İslam ülkeleri ile ilişkilerini iyileştiren ülkemiz, bu durumun karşılığı ticaret hacmindeki artışta da gördü.

7 Yıl Geçmesine Rağmen Küresel Krizin Etkileri Sürüyor!

2008 yılında yaşanan küresel kriz bir çok ülkeyi derinden etkilemişti. Öyle ki; aradan geçen 7 yıla rağmen hala söz konusu krizin etkileri tüm dünyada az ya da çok yaşanıyor. Bunun bir yansıması olarak global ekonomik büyümeye yönelik beklentiler halen düşük düzeyde ve önümüzdeki dönemde de düşmeye devam edeceği ön görülüyor.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan tarafından İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısı sonrasında yapılan açıklamalarda; küresel çapta böylesine durgun bir ortamdan geçilirken İslam ülkeleri ile yapılan ticaretin artırılması gerektiği ifade edildi. Gerek coğrafya olarak, gerekse kültürel olarak birbirine çok yakın konumda olan ve tarihi birliktelikleri olan İslam ülkelerinin dayanışma içerisinde bu zor dönemi daha kolay atlatacağını ifade eden Bakan Elvan; daha yüksek kalkınma düzeylerine ve ticaret hacmine erişebilmek için daha rekabetçi ekonomilere sahip olunması gerektiğini vurguladı.

İslam İşbirliği Teşkilatı ülkeleri arasında; nitelikli yatırımlara, katma değer oluşturmaya ve verimli ekonomik faaliyetlere destek olunması gerektiğini belirten Elvan; üye ülkeler arasında dayanışmanın artırılması gerektiğini söyledi. Bu sayede geride bıraktığımız 10 yılda 3’e katlanan ticaret hacminin, gelecek 10 yılda da 3’e katlanarak ülkemiz için 200 milyar dolar seviyesine çıkabileceğine inandığını belirtti.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,251BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
39TakipçilerTakip Et
2,411TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol