Ana SayfaEkonomiTurizmci Devletten Destek Bekliyor!

Turizmci Devletten Destek Bekliyor!
T

-

Turizm sektörü zor günler geçiriyor. Ülkemizin bulunduğu bölgede sürekli iç karışıklıklar yaşanması ve bunun yansımalarının nispeten ülkemizde de görülmesi en başta turizm sektörünü vuruyor. Son yıllarda yaşanan gelişmelerden derinden etkilenen turizm sektörü, devletten KDV oranında indirim talep ediyor.

Yıllardır devam eden Suriye’deki iç savaş ortamı, ülkemize gelecek turistleri tedirgin ediyor. Komşu ülkelerdeki karışıklık nedeniyle bölgede rahat şekilde faaliyet gösteren PKK ve IŞİD gibi terör örgütleri; ülkemize gelmeyi düşünen yabancı turistte güvenlik kaygısına neden oluyor.

Tüm bunların üzerinde bir de 15 Temmuz da ülkemizde yaşanan kanlı darbe girişimi sonrasında turizm sektörünün gelirleri hatrı sayılır seviyede azalma gösterdi. Sektördeki daralmadan muzdarip olan turizmciler, devletin turist getiren uçaklara verdiği yakıt desteğinden ise memnunlar. Yakıt desteği süresinin uzaması kararının alınması turizmcileri memnun etmiş durumda. Sektör temsilcileri, içerisinden geçilen zorlu sürecin atlatılması için devletin bir adım daha atarak KDV oranlarını yarı yarıya indirmesini talep ediyor.

Yüzde 8 Olan KDV Yüzde 4’e Düşsün!

Bu konuda açıklama yapan Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Başkanı Murat Ersoy; turizmde en etkili teşvikin uçaklara verilen yakıt desteği olduğunu ve bu desteğin süresinin uzatılmasının çok memnun edici bir gelişme olduğunu kaydetti.

Bununla birlikte devletten bir taleplerinin daha olduğunu vurgulayan Ersoy; en azından önümüzdeki 2 yıllık süreçte KDV’nin yarı yarıya indirilmesini istediklerini belirtti. 2017 ve 2018 yılları için KDV oranlarının turizm sektörü özelinde yüzde 4’e çekilmesi durumunda içinden geçilen sıkıntılı sürecin çok daha rahat atlatılabileceğine vurgu yapan Ersoy; ülkemizin en büyük gelir kalemlerinden olan turizmin bir şekilde ayakta tutulması gerektiğini ifade etti.

Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından neredeyse sıfırlanan Rus turist sayısının da tekrar artışa geçmeye başladığını belirten Ersoy, gelecekten ümitli olduklarını söyledi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,255BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
39TakipçilerTakip Et
2,412TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol