Deponuzu Bugün Doldurun: Yarın Yeni Zam Geliyor!

0

2 ay önce yapılan Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimi ile başlayan süreçte aşırı değerlenen dolar ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği (OPEC) tarafından alınan “petrol üretimi kısıtlaması” kararı sonrasında brent ham petrolün varil fiyatı tavan yapmıştı. Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) tarafından yapılan açıklamaya göre bu gece yarısından itibaren benzin ve motorine 15 kuruş zam yapılmasının beklendiği açıklandı.

Dün yaptığımız haberimizde benzin ve motorine zammın kapıda olduğunu duyurmuştuk. https://www.bankaciyim.net/haber/6511/benzine-ve-motorine-yeni-zam-kapida.html haberimizde dikkat çektiğimiz husus bugün Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) tarafından da açıklanmış oldu.

Benzin 5 Lirayı Geçecek!

Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimlerini Donald Trump’ın kazanmasının ardından global çapta değerlenen Amerikan Doları; özellikle ülkemiz gibi gelişmekte olan ekonomileri derinden etkiliyor. Dünyada rezerv para birimi olarak kullanılan Amerikan Doları, petrolden altına kadar bir çok değerli madenin de fiyatının belirlenmesinde ana etken konumunda.

Geride bıraktığımız 2 aylık süreçte Amerikan Doları karşısında yüzde 20’ye yakın değer kaybeden Türk Lirası, ülkemizde bir çok ürünün pahalanmasına neden oldu. Bu zaman dilimi içerisinde akaryakıta da 2 kez zam yapıldı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği OPEC’in geçtiğimiz hafta Avusturya’nın başkenti Viyana’da toplanarak petrol üretiminin kısıtlanması konusunda anlaşmaya varması üzerine brent ham petrolün varil fiyatında 10 dolara varan artış yaşandı. Bu durum da ülkemiz gibi petrol ve petrol ürünleri ithal eden ülkelerde akaryakıt ürünlerinin zamlanması anlamına geliyor.

Gece yarısından itibaren yürürlüğe girmesi beklenen zamla birlikte İstanbul’da 4,92 – 4,94 liradan satılan benzinin litre fiyatının 5,07 – 5,10 bandına yükselmesi bekleniyor. En son 2014 yılında 5 liranın üzerine çıkan benzinin litre fiyatı, bu zammın ardından bir kez daha 5 liranın üzerine çıkmış olacak.

İstanbul’da 4,30 – 4,32 liradan satılan motorinin litre fiyatı ise zammın ardında 4,45 – 4,47 lira seviyesine yükselecek.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın