Ana SayfaEkonomiTürkiye’ye 400 Milyon Euro’luk Yenilenebilir Enerji Desteği Geliyor!

Türkiye’ye 400 Milyon Euro’luk Yenilenebilir Enerji Desteği Geliyor!
T

-

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD); Türkiye’ye küçük ölçekli sürdürülebilir enerji projeleri için 400 milyon Euro meblağında finansman paketi verileceğini duyurdu.

Dünyada hali hazırda yoğun olarak kullanımda olan; petrol, doğalgaz ve kömür gibi doğal enerji kaynakları hem hızla tükeniyor, hem de bu kaynaklar çeşitli ülkelerin tekelinde olduğu için pahalı şekilde satılıyor. Bu durum “yenilenebilir enerji kaynaklarının” önemini ortaya çıkarıyor.

Geçtiğimiz hafta toplanan Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği (OPEC), petrol üretiminin kısıtlanması konusunda anlaşmaya varmıştı. Bu durum petrol fiyatlarının hızla yükselmesine neden oldu. Ülkemiz gibi petrol ve doğalgaz ithal eden ülkeler, doğal enerji kaynaklarına sahip ülkelere bağımlı yaşıyor. Zira ülkemizde petrol ve doğalgaz gibi doğal enerji kaynakları bulunmadığı için bu kaynakların ithalatına yüksek meblağlar ödemek durumunda kalıyoruz.

Yenilenebilir Enerjinin Yıldızı Parlıyor!

Global çapta bütün ülkeler yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yaparak, petrol ve doğalgazın baskısından kurtulmaya çalışıyor. Ülkemizde bu durumun farkında ve yatırımlarına hız vermeye çalışıyor. Bu anlamda EBRD’den gelen destek önemli.

Yenilenebilir enerji kaynakları orta ve uzun vadede küresel çapta önemli bir yer edinecek. Hesaplamalara göre 2040 yılında yenilenebilir enerji kaynakları, dünyada elde edilen elektrik enerjisinin yarısından fazlasını üretmeye başlayacak.

EBRD’den yapılan açıklamada, Türkiye’deki küçük ölçekli yenilebilir enerji ve kaynak verimliliği projeleri için 400 milyon Euro değerinde yeni bir finansman paketi sağlanacağı belirtilerek; “Yeni fonlar, bankanın Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı yönetiminde sağlanmakta olan kredinin genişletilmesine yönelik olarak, kaynak verimliliğini artırmak isteyen özel şirketleri de kapsayacak özel bir finansman programını hedeflemektedir.” denildi.

Bahse konu finansmanlar ülkemizde enerji yatırımlarının teşvik edilmesi anlamında önem taşıyor. Ayrıca girişimcilerin bu konuya dikkatinin çekilmesi ve yenilenebilir enerjinin öneminin kavranması açısından da söz konusu destekler büyük etkiye sahip.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol