Ana SayfaSigortaKredi Kullanmak İçin Sigorta Yaptırma Şartı

Kredi Kullanmak İçin Sigorta Yaptırma Şartı
K

-

 Kredi Kullanabilmek İçin Sigorta Yaptırmak Şart Mı?

Bankalar kredi kullanan kişilerden çeşitli kalemler altında ücretler tahsil etmektedir. Bu ücretler kredinin türüne göre ekspertiz ücreti, ipotek tahsisi ücreti, dosya masrafları ve sigorta primleridir. Kredinin türüne göre sigorta primleri de değişiklik göstermektedir. Krediye göre kredi kullananlardan DASK sigortası, konut sigortası ve hayat sigortası primi tahsil edilmektedir.

İhtiyaç kredisi kullananlardan genellikle hayat sigortası yaptırması istenmektedir. Bankalar kredi kullanan kişilerin hayatlarını kaybetmeleri halinde kredi borcunu sigorta şirketlerinden kolaylıkla tahsil etmek için hayat sigortasını zorunlu tutmaktadır. Fakat hayat sigortası zorunluluğu Tüketici Kanunu’na göre yasal değildir. Banların hayat sigortasını zorunlu tutması sorunu Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapılarak kolaylıkla aşılabilir. Fakat hayat sigortası kredi kullanan kişilerin hayatını kaybetmeleri halinde kredi kullanın ailesi için çok yararlı olmaktadır.

Konut kredisi kullanılması halinde bankalar konut kredisi kapsamında kredi kullananlardan konut sigortası yaptırmalarını ve zorunlu deprem sigortası (DAKS) yaptırmalarını istemektedir. Evinizi yangın, hırsızlık, infilak gibi alanlarda sigortalı olmasını sağlayan konut kredisi de zorunlu değildir. Fakat bankalar tarafından istenen ve evinizi depreme karşı sigortalanmasını sağlayan DAKS sigortası zorunludur. Konut kredisi çekmeniz halinde zorunlu deprem sigortası yaptırmanız gerekir.

Ek olarak sigorta hakkında bilmeniz gereken bir konu daha var. Bankalar hayat sigortası, konut sigortası veya DASK sigortası yapmamaktadır. Sigorta konusunda bankalar aracıdır ve sizden aldığı yetkiyle söz konusu sigortalama hizmetini anlaşmalı oldukları sigorta şirketine yaptırır. Dolayısıyla kredi çekerken yapmak istediğiniz sigorta işlemini bankan aracılığıyla yapmak zorunda değilsiniz. Başka bir sigorta şirketinden de işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol