Ana SayfaSigortaKredi Kullanmak İçin Sigorta Yaptırma Şartı

Kredi Kullanmak İçin Sigorta Yaptırma Şartı

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

 Kredi Kullanabilmek İçin Sigorta Yaptırmak Şart Mı?

Bankalar kredi kullanan kişilerden çeşitli kalemler altında ücretler tahsil etmektedir. Bu ücretler kredinin türüne göre ekspertiz ücreti, ipotek tahsisi ücreti, dosya masrafları ve sigorta primleridir. Kredinin türüne göre sigorta primleri de değişiklik göstermektedir. Krediye göre kredi kullananlardan DASK sigortası, konut sigortası ve hayat sigortası primi tahsil edilmektedir.

İhtiyaç kredisi kullananlardan genellikle hayat sigortası yaptırması istenmektedir. Bankalar kredi kullanan kişilerin hayatlarını kaybetmeleri halinde kredi borcunu sigorta şirketlerinden kolaylıkla tahsil etmek için hayat sigortasını zorunlu tutmaktadır. Fakat hayat sigortası zorunluluğu Tüketici Kanunu’na göre yasal değildir. Banların hayat sigortasını zorunlu tutması sorunu Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapılarak kolaylıkla aşılabilir. Fakat hayat sigortası kredi kullanan kişilerin hayatını kaybetmeleri halinde kredi kullanın ailesi için çok yararlı olmaktadır.

Konut kredisi kullanılması halinde bankalar konut kredisi kapsamında kredi kullananlardan konut sigortası yaptırmalarını ve zorunlu deprem sigortası (DAKS) yaptırmalarını istemektedir. Evinizi yangın, hırsızlık, infilak gibi alanlarda sigortalı olmasını sağlayan konut kredisi de zorunlu değildir. Fakat bankalar tarafından istenen ve evinizi depreme karşı sigortalanmasını sağlayan DAKS sigortası zorunludur. Konut kredisi çekmeniz halinde zorunlu deprem sigortası yaptırmanız gerekir.

Ek olarak sigorta hakkında bilmeniz gereken bir konu daha var. Bankalar hayat sigortası, konut sigortası veya DASK sigortası yapmamaktadır. Sigorta konusunda bankalar aracıdır ve sizden aldığı yetkiyle söz konusu sigortalama hizmetini anlaşmalı oldukları sigorta şirketine yaptırır. Dolayısıyla kredi çekerken yapmak istediğiniz sigorta işlemini bankan aracılığıyla yapmak zorunda değilsiniz. Başka bir sigorta şirketinden de işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.