Petrol Fiyatları Tekrar Yükselişte

0

Suudi Arabistan ve Rusya’nın petrol üretimini düşürme kararının akabinde petrol fiyatları tekrar yükselişe geçerek son 17 ayın en yüksek değerine ulaştı.

Vadeli petrol kontratları New York piyasasında % 5.8, Londra piyasasında ise %6.6 oranında değer artışı yaşadı. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid Al Falih’in verdiği demece göre Suudi Arabistan, petrol üretimini OPEC ile kararlaştırdığından daha fazla azaltacak. Suudi Arabistan bu kararı, OPEC toplantısı sonrasında aldı. Böylece petrol üreticisi ülkeler arasındaki rekabet 15 yılın ardından anlaşmaya bağlanmış oldu.  

OPEC’in 30 Kasım’da uzun zamandan sonra aldığı üretim azaltma kararından sonra petrol fiyatları %20 civarında yükselişe geçti. 2014 yılında OPEC’in petrol üretim miktarını serbest bırakmasında büyük rolü bulunan Suudi Arabistan, dünyadaki petrol üretiminin yeniden kontrol altına alınmasını destekliyor. OPEC’e üye olan ve üye olmayan ülkelerin üretimi azaltma anlaşmasına dünyadaki petrol üreticisi ülkelerin büyük bir kısmı katıldı fakat ABD, Çin, Kanada, Norveç ve Brezilya bu anlaşmaya dahil olmadı. 

Piyasa stratejistleri, OPEC’in piyasa değerlerini yüksek tutma kararını etkili bir mesaj olarak algılıyor ve yapılan açıklamaların bu karara yönelik olduğunu dile getiriyor.

Ocak vadeli Batı Teksas petrol kontratları, New York piyasasında 3.01 dolarlık bir yükselişle 54.51 seviyesine ulaşarak on 17 ayın rekorunu kırdıktan sonra, Cuma günü 51.50 dolar seviyesine inerek kapanışı yaptı.

Şubat vadeli Brent petrol kontratları ise Londra piyasasında 3.56 dolarlık bir artışla 57.89 seviyesini gördü.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın