Kalıcı Yaz Saati Uygulamasında Beklenen Olmadı, Elektrik Tüketiminde Rekor Artış Yaşandı

Kalıcı Yaz Saati Uygulamasında Beklenen Olmadı, Elektrik Tüketiminde Rekor Artış Yaşandı

EMO (Elektrik Mühendisleri Odası) yaptığı açıklamada kalıcı yaz saati uygulamasının beklenenin aksine israf ile sonuçlandığını, elektrik tüketimin geçen yıl Kasım ayına oranla yüzde 6,53 arttığını iddia etti.Her yıl ülkemizde uygulanan yaz saati ve kış saati uygulaması bu yıl kaldırılarak kalıcı yaz saati uygulamasına geçilmişti. Uygulamanın amacı kamu, özel sektör ve hanelerde elektrik tasarrufu yapılmasını sağlamak yönündeydi. Ancak EMO (Elektrik Mühendisleri Odası) yaptığı açıklamada ekonomideki durgunluk ve sıcaklıkların mevsim normallerinde olmasına rağmen elektrik tüketimin geçen yıl Kasım ayına göre yüzde 6,53 arttığını belirtti.

Elektrikte Rekor Artış

Son yıllarda Ekim ayının 30’una sabitlenen saat değişikliği 30 Ekim 2016 yılında yapılmadı. Son 5 yılın kasım ayı elektrik tüketimleri karşılaştırıldığında 2016 yılı Kasım ayı elektrik tüketiminin 22,7 milyar kilovat ile en yüksek düzeye ulaştığının ve son yılların rekor tüketimi olduğunun bilgisi verildi.

Mevsim Normallerine ve Ekonomideki Durgunluğa Rağmen

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Batman dışında ülke genelinde hava sıcaklığı mevsim normallerinde yaşanıyor. Hatta Antalya gibi bazı bölgeler yaşanan sıcaklık ile mevsim normallerinin üzerinde iklim şartları oluşturdu.

Ülke genelinde mevsim normallerinden sıcaklık yaşanırken, ekonominin durgunlaşması sebebi ile geçen yıla oranla pek çok  şirket kapandı ve üretim tesisleri durduruldu. Bu yüzden elektrik tüketimindeki artışın sanayi tüketimi ile herhangi bir bağlantısı olmadığı da açığa çıkıyor.

Hanelerde Tüketim Artış Gösterdi

Elektrik tüketiminin yoğun olduğu İzmir, İstanbul, Ankara, Bursa gibi büyük şehirde henüz gün aydınlanmadan insanların kalmak zorunda kalması ısınma ve aydınlanma tüketimi konusunda artış yaşanmasına sebep oldu. Pek kişi öğrencilerin ve çalışanların henüz gün doğmadan evlerinden ayrılması gerektiği için şikâyet ederken durumdan memnun olmayan yurt dışı bağlantılı çalışan şirketler de mevcut.

 EMO rekor kalıcı yaz saati ısınma ve aydınlanma tüketimi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?