HAK-İŞ Başkanı: "Asgari ücret bin 750 Lira olmalı"

HAK-İŞ Başkanı:

Asgari ücret 2017 yılı zam görüşmelerinde son yaklaşılırken Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan konuyla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Ücret Tespit Komisyonundaki işveren temsilcileri “bu yıl sıfır zam” önerisini masaya taşımıştı.Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2017 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için görüşmelere devam ediyor. Asgari ücretle çalışmakta olan milyonlarca vatandaş ise görüşmelerden çıkacak sonucu bekliyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işveren temsilcileri ücrete zam yapmama önerisini komisyona sunarken, milyonlarca işçi ise bu öneriye tepki verdi.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan’da öneriyle ilgili açıklama yaptı. İşveren temsilcilerinin bu önerisinin kesinlikle kabul edilebilir yanı olmadığını ifade eden Genel Başkan, işverenlerin ve hükümetin gerekli belirlemeyi yapması gerektiğini bildirdi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yeteri kadar demokratik şartlara sahip olmadığını da iddia eden Mahmut Aslan, asgari ücretle çalışanları yalnızca Türk-İş’in temsil etmesine işaret etti. Komisyonda işçi tarafında Hak-İş’in de yer alması gerektiğini belirten genel başkan, gelişen Türkiye’de bu komisyonun eksik kaldığını sözlerine ekledi.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan bu yıl asgari ücretin dolar karşısında eridiğini, ücretin geçen yılın Ocak ayı alım seviyesine çıkabilmesi içinse zamsız olarak 1.557 TL seviyesine gelmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Türkiye’deki açlık ve yoksulluk sınırının kasım ayı verilere göre 1.750 lira olduğunu ve asgari ücretin en az bu seviyede olması gerektiği konusunda ısrarcı olduklarını dile getiren Mahmut Aslan, işverenlerin “asgari ücrete bu yıl zam yapılmasın” önerisinin kabul edilebilir yanı olmadığını da tekrarladı. hakiş genel başkanı hak-iş asgari ücret tespit komisyonu asgari ücret ne kadar olacak
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?