Advert Advert Advert

Evlilik Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Evlilik Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Evlilik Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler -

Düğün kredisi düğün masraflarının fazla olması nedeniyle ve daha hayata yeni atılmış kişilerin birikimlerinin fazla olmaması nedeniyle çok kullanılan bir kredi türüdür. Peki, düğün kredisi nakdi midir? Düğün kredisi alabilmek için gerekli belgeler nelerdir?

Evlilik Kredisi Nakdi Bir Kredi Midir?

Düğün masrafları eşya, müzisyen, pasta, kameraman, gelinlik ve damatlık gibi fazla kalemli masraflardan oluşmasıyla ve büyük meblağlar tutması nedeniyle kişilere ağır geliyor. Bu kadar masraflı olan düğüne gençlerin birikimleri de yetmediği için evlenecek olanlar genelde ihtiyaç kredisi veya düğün kredisi kullanabiliyor.

Evlilik kredisi ne kadar ihtiyaç kredisine benzese de özellikleri bakımından farklıdır. İhtiyaç kredisi nakit bir kredi olma özelliği taşırken evlilik kredisi harcamalar üzerinden verilen bir kredidir. Dolayısıyla evlilik kredisi gayri nakdi bir kredi olma özelliği taşıyor.

Bir örnekle anlatmak gerekirse ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişi 2.000 TL kadar ihtiyaç kredisi kullanması halinde ve kredinin masrafları 700 TL tutması varsayımı altında ihtiyaç kredisi kullanan kişinin eline 1.300 TL para geçer. Fakat bu durum evlilik kredisinde mümkün değildir. Evlilik kredisi yapılan harcamaların faturası ile başvurulması halinde harcamalar kadar veya harcamaların bir kısmı kadar alınabilen bir kredi türüdür. Evlilik kredisi bu bakımdan taşıt kredisine benziyor.

Bu durumda zaten istediklerimizi alıp fatura edebilsek kredi kullanmayız diyebilirsiniz. Bankalar evlilik veya taşıt kredisi gibi gayri nakdi kredilerde normal fatura istemek yerine proforma fatura isterler. Proforma fatura teklif niteliği taşıyan bir fatura türüdür ve mali yükümlülük taşımaz. Haliyle satın alma yoluna gitmeden proforma fatura ile evlilik kredisine başvurabilirsiniz.

Evlilik Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Evlilik kredisi alabilmek için nüfus cüzdanı veya dengi bir belge ile çalışma durumuna göre gelir belgesi ile ve evlilik harcamalarını belirten fatura ile evlilik kredisi veren bir bankaya başvurabilirsiniz.

 

Evlilik kredisi düğün kredisi kredi ihtiyaç kredisi proforma fatura
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!