Milli Piyango Biletlerine Yoğun İlgi!

0

Yılbaşı yaklaşıyor. Her yıl başında milyonlarca vatandaşı saran milli piyango yılbaşı çekilişi heyecanı bu sene de aynı şekilde devam ediyor. 2017 yılına milyoner olarak girmeyi hayal eden milyonlarca vatandaş milli piyango biletlerine adeta hücum etti. Yılbaşı çekilişi için bastırılan biletlerin yüzde 80’inin şimdiden satıldığı belirtiliyor.

2017 yılı yılbaşı milli piyango çekilişinde vatandaşlara toplamda 348 milyon 180 bin Türk Lirası ikramiye dağıtılacak. Büyük ikramiye ise tam 60 milyon lira. Tabii büyük ikramiyenin yarım bilete isabet etmesi durumunda 60 milyon lira 2’ye, çeyrek bilete çıkması durumunda ise 4’e bölünecek. Yüksek yüzdeyle çeyrek bilete çıkan büyük ikramiyenin, bu sene de aynı şekilde olması durumunda 4 talihli yeni yıla 15’er milyon Türk Lirası’nın sahibi olarak girecek.

En Büyük İkramiye Hazineye Vurdu Bile!

Bütün şans oyunlarında olduğu gibi, milli piyangoda da piyangonun düzenleyicisi herkesten daha fazla kazanmaktadır. Ülkemizde yılbaşı için basılan 600 milyon Türk Lirası değerindeki biletlerin tamamının satılması durumunda, Hazine’nin kasasına tam 150 milyon Türk Lirası girmiş olacak. Yani büyük ikramiyenin 2 buçuk katı.

Bununla birlikte Milli Piyango baş bayileri ve bayileri de bilet satışından ve ikramiye isabet eden piyango biletlerinin ödemelerinden pay alacaklar. Milli Piyango İdaresi’nin bastırdığı bütün biletlerin satılması durumunda bayiler biletlerden 69 milyon Türk Lirası tutarında komisyon elde etmiş olacaklar. Milli Piyango İdaresi adına ikramiye ödemesi karşılığında da bayilere yine idare tarafından 5 milyon 200 bin Türk Lirası tutarında komisyon ödenecek. Baş bayiler ise aracılık komisyonu olarak toplam 1 milyon 800 bin Türk Lirası gelir elde etmiş olacaklar. Yani toplamda yılbaşı biletleri bayilere ve baş bayilere de yaklaşık 76 milyon Türk Lirası kazandırmış olacak.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın