Türk Halkı Kasım Ayında Konuta Hücum Etti!

0

Ülkemizde hemen herkesin hayali konumunda olan ev sahibi olmak; özellikle son yıllarda banka kredileri ile mümkün olmakta. Bankalardan kullanılan kredilerin önemli bir kısmı konut kredilerinden oluşuyor. Ev sahibi olmaya gösterilen rağbet her geçen ay giderek artıyor.

Ülkemiz genelinde konut satışları geçtiğimiz Kasım ayında da rekor seviyede artış gösterdi. 2015 yılının Kasım ayına göre konut satışları bu yılın kasım ayında yüzde 25,1 oranında artış gösterdi. Kasım ayında toplam 132 bin 655 konut el değiştirdi.

Konutların Yüzde 17’si İstanbul’da Satıldı!

Kasım ayında gerçekleştirilen toplam konut satışlarının yaklaşık yüzde 17’lik kısmı İstanbul’da oldu. İstanbul’da kasım ayı itibariyle 22 bin 499 ev el değiştirdi. Başkent Ankara hemen her alanda olduğu gibi konut satışlarında da İstanbul’u takip ediyor. Kasım ayı itibariyle Ankara’da 15 bin 302 konut satışı gerçekleşti. Bahse konu ev satış rakamı; Kasım ayı içerisinde gerçekleşen konut satışlarının toplamının yüzde 11 buçuğunu kapsıyor. İzmir konut satış rakamlarında üçüncü sırayı aldı. İzmir’de gerçekleşen 7 bin 891 konut satışı, toplam satışların yüzde 5,9’unu oluşturuyor.

Konut satışlarının en yüksek olduğu üç il bu şekilde sıralanırken, konut satışlarının en düşük olduğu üç il ise sırasıyla; Hakkari (5 konut), Ardahan (44 konut) ve Şırnak (49 konut) olarak gerçekleşti.

Satılan Konutların Yüzde 37’si ipotekli!

Türkiye genelinde kasım ayında satışı gerçekleşen konutların içerisinde “ipotekli konut” sayısı 48 bin 941 oldu. Geçtiğimiz yılın kasım ayına göre ipotekli konut satışlarında yaşanan artış oranı yüzde 71,4 seviyesinde gerçekleşti. Kasım ayında gerçekleşen toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 36,9 oldu. İpotekli satışlarda da İstanbul 8.949 konut satışı ile yine ilk sırayı aldı. İpotekli konut satışlarının oransal olarak en yüksek olduğu il ise Ardahan.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın