Ihlamur Altına Rakip Oluyor

0

Ihlamur, kış aylarının vazgeçilmez hastalığı nezle ve gribe iyi gelmesi, ateş düşürme özelliği, terlemeyi sağlayıp vücuttan toksin atmayı sağlaması ile oldukça faydalı bir bitki. Faydaları ile oldukça popüler olan ıhlamur son günlerde fiyatı ile de pek çok kişinin dikkatini çekiyor.  Tüketicinin kış ayında evinden eksik etmediği ıhlamurun yaprağının kilosu 100 liradan, çiçeğinin kilosu ise 150 liradan satılıyor.

Yüksek Fiyat Satışı Etkilemiyor

Aktar Recai Doğanay yaptığı açıklamada, ‘’ Geçtiğimiz yıla göre ıhlamur piyasası daha hareketli ve daha pahalı. Kilo fiyatları 100 lira ile 150 lira arsında değişiyor. Genellikle tüketiciler çiçek ıhlamuru tercih ediyor ve kilogram fiyatı 150 liradan başlıyor. Bitkinin stresi gidermek, vücut direncini arttırmak, nezleye öksürüğe iyi gelmesi, sindirim sistemini düzenlemesi gibi pek çok etkisi olduğu için çok talep görüyor. Bu yüzden fiyat artışı ıhlamur satışını olumsuz yönde etkilemedi. Üreticiler bu sene için herhangi bir stok çalışması da yapmadı. Elimizdeki ürünü tüketiciye sunuyoruz. Ancak serbest piyasada fiyatlar yükselebiliyor. Bu birazda toptancıların elinde olan bir şey’’ dedi.

Ihlamur İlk Tercih

Kış aylarında tüketicinin ilk tercihinin ıhlamur olduğunu söyleyen Doğanay, ‘’ Tüketici ilk etapta tercihini ıhlamurdan yana kullanıyor ancak, adaçayı, zencefil, tarçın gibi ürünlerde kış aylarında oldukça yoğun tüketiliyor.  Tabi bu ürünlerin fiyatları ıhlamura göre daha uygun. Ancak her kış olduğu gibi bu kışta ıhlamur tüketimi daha yoğun’’ dedi.

Fiyatı Hasat Şartları ve Dönemi Belirliyor

Ülkemizde ıhlamur, hastalıkları tedavi etmek için uzun yıllardır kullanılan bir bitki. Haziran – Temmuz aylarında hasadı yapılan bitkinin, yaprakları ve çiçekleri toplanarak gölgede kurutuluyor. Fiyatının bu kadar yüksek olması ise yoğun talep ve hasat şartları ile dönemdeki ıhlamur üretim oranı belirliyor.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın