Ana SayfaEkonomiHamsinin Fiyatı Tavan Yaptı!

Hamsinin Fiyatı Tavan Yaptı!
H

-

Balık fiyatları havaların gidişatı ile doğrudan ilintili durumda. Balıkçılar ava çıkabildiklerinde avlanan balık miktarı arttığı için balık fiyatları düşerken, balıkçıların kötü hava koşulları nedeniyle denize açılamaması durumunda balık fiyatlarında artış yaşanıyor.

Geçtiğimiz hafta bilhassa Batı Karadeniz’de havaların iyi olması dolayısıyla balıkçılar denize açılmakta zorluk yaşamadılar. Denize açılan balıkçıların ürün avlamasında da sıkıntı olmayınca balık fiyatları bir hayli düşmüştü. Geçtiğimiz hafta özellikle bol miktarda hamsi avlayan balıkçılar, tezgahta hamsinin 5 liraya kadar düşmesini sağlamışlardı.

Hamsinin Fiyatı 5 Liradan 10 Liraya Çıktı!

Geçtiğimiz hafta bol miktarda avlanılan hamsinin fiyatındaki gerileme maalesef uzun sürmedi. Kış koşullarının bu hafta bastırmasıyla birlikte balıkçılar denize açılmakta zorluk yaşadılar. Balıkçıları zorlayan olumsuz hava koşulları, balık almak isteyen vatandaşın cebinden daha fazla ücret çıkmasına neden oldu.

Bir önceki hafta 5 liraya kadar gerileyen hamsinin kilogram fiyatı, bu hafta tekrar 10 liraya kadar tırmandı. Fiyat artışlarından diğer balıklar da nasibini aldı. Uskumru, palamut, lüfer yüzde 50’yi aşan oranlarda zamlandı.

Hali hazırda balıkçıların elinde yeterli balık olmasına rağmen çetin kış koşullarında fiyatların çok düşürülmediğini belirten uzmanlar; buna gerekçe olaraksa buzhanelerde depolanan balıkların maliyetlerinin artmasını gösteriyorlar. Kış ayları devam ettiği sürece, devamlı ava çıkamayan balıkçılar, ellerindeki balığı da ucuza vermeye yanaşmıyor. Nispeten az yağışlı ve fırtınasız geçen haftalarda ise yeni av sağlandığı için stokların eritilmesi fırsatı doğuyor. Bu sayede bu haftalarda vatandaş da ucuz balık yeme olanağına kavuşuyor.

Uzmanlar özellikle taze balık tüketilmesi için havaların iyi gittiği haftalarda ve balık fiyatlarının ucuzladığı dönemlerde balık tüketilmesi tavsiyesinde bulunuyorlar. Genel olarak balık tüketmenin onlarca faydası bulunurken, bayat balık tüketilmemeye dikkat edilmesi uyarısı yapılıyor. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Önceki İçerikIhlamur Altına Rakip Oluyor
Sonraki İçerikUber Kullanana Ceza!

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,385TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol