Patates Fiyatındaki Artış Üreticilerin Yüzünü Güldürdü

0

Edinilen bilgiye göre özellikle ülkemizin büyük kentlerinden olan İstanbul, Ankara, İzmir de sebze ve meyve pazarlarında patates fiyatları artmaya başladı. 

Kasım ayında İzmir pazarların da 25 ila 60 kuruş arasında satılan patates, aralık ayında 30 kuruş ila 1 lira arasında satıldı. İstanbul pazarlarında ise 40 kuruştan satılmaya çalışılan patatesin fiyatları 1.20 ila 1.80 lira arasında değişti.

Ankarada ise yine 90 kuruş ila 1.40 lira arasında satıldı.

Patatesin en önemli üretici yerlerinden olan İzmir’in ödemiş ilçesin de iki ayrı sezonda 950 rekolte ile patates üretildi. Üreticiler kışlık patates hasadına başladı.

Ödemiş ziraat odası ikinci başkanı Mehmet Dinlenmez yaptığı açıklamada,Türkiye de bulunan taze ürünün sadece ilçelerde bulunduğunu söyleyerek geçen seneye göre bu yıl iyi bir üretim yapıldığını vurguladı. Geçen seneye istinaden çoğu üreticinin patatesinin tarlada kaldığını dile getirdi. Ekim alanlarının azaldığını ürünlerin soğuk havalardan etkilendiğini bu senenin geçen senedeki kayıpları telafi ettiğini söyledi.

Tüm Bostan sebze meyve komisyoncu ve Tüccarlar Federasyonu (TÜMESKOM) Başkanı Burhan Er, patates fiyatlarının geçen yıl içinde çok düştüğünü ve üreticilerin bu durumdan fazlası ile zarar ettiğini, tarlada 10 kuruşa satıldığını söyleyen Er, üreticilerin bu neden den dolayı farklı ürünlere yöneldiğini dile getirdi. Böylece ihracatın fazla olması sebebiyle orantılı olarak patatesin de fiyat yükseldi.

Patatesin fiyatının üreticinin yüzünü güldürecek seviyeye geldiğini belirten Er, Tüketiciler içinde seviyelerin bu minvalde kalması gerektiğini, daha üste çıkmasının istenen bir durum olmadığını belirtti.

İstanbul da 20 gün öncesine kadar 40 kuruştan satılan patates, bu gün itibarı ile 1 lirayı geçti, buda üreticinin yüzünü güldürdü. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın