Elektrik Kesintisinden Otomotiv Sektörü Etkilendi

0

Son zamanlarda İstanbul başta olmak üzere birçok İlde elektrik kesintileri oldu. Endüstri sanayi ve birçok sektör elektrik kesintilerinden dolayı zarara uğradı. Bu zarardan en çok etkilenenlerden birisi Kocaeli Batısında, İstanbul’un doğusunda bulunan sanayi bölgeleri.

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Alper Kanca, son 5 günde yaşanan elektrik kesintilerinin sadece Otomotiv sektöründe 300 Milyon Euro zararın olduğu ve bu zararın gün geçtikçe artmaya devam ettiğini açıkladı. Otomotiv sektörünün öncü bölgelerinden biri olan Gebze’deki Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde (TOSB) üretimin durma noktasına geldiğini belirtti. 

Gebze bölgesinde yer alan 120 civarında ki fabrikanın 5 gün art arda üretim yapamadıklarından dolayı ürün tedariki yapamadıkları için üretimin durmasına zemin hazırladığı belirtiliyor.

Alper Kanca konuşmalarına şöyle devam etti, Gebze bölgesinde toplamda 16 tane Organize Sanayi bölgesi olduğunu ve bu organize sanayi bölgelerinde yüzlerce üreticinin olduğunu söyledi.

TAYSAD Başkanı Alper Kanca, otomotiv sektörü saatlik iş yapılan bir sektördür. Eğer stoklarımız olmazsa otomotiv sektörünü ilerletemeyiz.  Otomotiv sektöründe bir şey üretildiği zaman en geç bir saat sonra ürünü müşteriye verme zorunluluğumuz vardır şeklinde konuşurken, şuanda ellerinde stok ürün bulunmadığını söyledi.

Kanca sözlerine şöyle devam etti, bizim faaliyet gösterdiğimiz TOSB bölgesi üretim yaptığımız alanlardan bir tanesi TOSB bünyesinde yurt içi ve yurt dışı üretim yapan toplamda 80 tane fabrika olduğunu bu fabrikaların 29 Aralık Perşembe 2016 tarihinden beri elektriksiz kaldığını söyledi. Perşembe günü saat sabah 04;00 saatlerinden bu yana elektrik olmadığını ve işçilerinin makinelerin başında elektriğin gelmesini beklediğini söyledi. Son 5 gündür 300 Milyon Euro zararımız var. Ve ihracat şampiyonu olan bir sektörde böyle bir durumun olumsuz etkilerinin olabileceğinin altını çizdi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın