Ziraat Bankası Yurtdışı Kaynaklı Kredi Aldı

0

Ziraat bankası’nın AYB’den aldığı kredi Türkiye’deki KOBİ’lere finansman desteği amaçlı kullanılacak. Ayrıca bu kredi ile hem Türk Lirası hem de Döviz üzerinden kredi isteyen KOBİ’lere ve diğer firmalara kredi şeklinde temin edilebilecektir.

Alınan Kredinin Detayları; Alınan Kredide ilk 3 yıl geri ödemesiz, 8 yıl vadeli kredi, 200 Milyon ise erilen kredinin ilk kaynağını oluşturmaktadır. İkinci dilim anlaşma ise 2017 yılı içerisinde yapılacağı söylenmektedir. Toplamda 2017 de beklenen kredi ile birlikte Ziraat Bankasının Avrupa Yatırım Bankasından aldığı kredi tutarı 800 Milyon Euro’yu yaklaşacağa bilinmektedir.

Ziraat bankasının 2010 yılından bu yana KOBİ’ler ve reel sektör için alınan kredilerin tutarı ise 2 Milyar USD’yi aşacağı bilinmektedir.

Alınan krediye ilişkin olarak Ziraat Bankası Hazine Yönetimi ve Uluslararası Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Bilgehan Kuru, yapılan kredi anlaşması ülkemiz ve ziraat bankasının uluslararası düzeyde güvenilirliğini gösteren bir anlaşmadır. Ziraat bankası ülkemizde bulunan KOBİ ve diğer şirketler için finansman temini hazırlıyor ve uluslararası desteğin kesintisiz olarak devam edeceğini açıkladı. KOBİ’lerin veya diğer şirketlere verilen kredilerin maliyetini uygun bir şekilde sağlamak için hem yurtiçi hem yurtdışı kaynaklardan destek alıyoruz dedi. Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Bilgehan Kuru sözlerine şöyle devam etti, Ziraat bankası son 4 yıl içerisinde Avrupa Yatırım Bankası ile yaptığı 7. Anlaşmadır. Bu anlaşmalar hem yurtdışı kaynakların ülkemize ve bankamıza güvenilir olduğunu göstermektedir dedi.

Tolgahan Kuru, Koşullar ne olursa olsun Ülkemizin ekonomisini istikrarlı bir şekilde büyütmek için ve ülkemizde bulunan KOBİ veya diğer firmalar için uygun maliyetli kredi imkânlarını sağlamak için bankamız bu kaynakları kesintisiz olarak müşterilerine sunacaktır dedi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın