Ford’dan Dev İptal: Meksika Şokta!

0

Amerika Birleşik Devletleri Başkanlığı’nı sürpriz şekilde kazanan Donald Trump’ın söylemleri, henüz koltuğuna oturmadan etkisini göstermeye başladı. Trump’ın seçim sürecinde Meksika sınırına duvar öreceğini vadetmesi ABD’li şirketleri etkilemiş görünüyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin otomotiv devlerinden Ford, Meksika’da hayata geçirilecek 1 milyar 600 milyon dolarlık yatırım projesinin iptalinin planlandığını duyurdu.

ABD’nin ikinci büyük otomobil firması olan Ford’un üst yöneticisi Mark Fields basın toplantısı düzenledi. Düzenlenen basın toplantısında CEO Fields, Meksika’da yapılması planlanan fabrika hakkında kritik kararlar açıkladı. 1,6 milyar Amerikan Dolarlık bir yatırım olan fabrikanın kurulmasının iptalinin planlandığını belirten Mark Field, söz konusu yatırım yerine Amerika’da yeni istihdam sağlayacak bir projeleri olduğunu açıkladı.

Trump Etkisi!

Ford’un genel merkezinin bulunduğu ABD’nin Michigan eyaletinde şirketin 700 milyon dolarlık yatırım yapılacağını ve bu sayede yaklaşık 700 kişiye istihdam sağlanacağını dile getirdi. Mark Fields açıklamasında, Meksika’da üretimi yapılan Ford Focus araçlarının üretiminin devam edeceğini belirterek elektrikli araçlarının, Mustang ve Lincoln Continental araçlarının Michigan’da üretime devam edeceğini dile getirdi. Fields’in basın açıklamasının ardından Meksika pesosu yüzde 0,9 civarında değer kaybederken, New York borsasında Ford’un hisseleri yaklaşık yüzde 3,5 değer kazandı.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı seçilen Trump, seçim kampanyaları esnasında Amerikalı büyük şirketlerin Amerika’dan başka bir yerde üretim ve yatırım yapmasını eleştirerek, söz konusu şirketlerin ülke içinde yatırım yaparak yeni istihdam sağlamaları gerektiğini dile getirmişti.

Halen eleştirilerine devam eden Trump, Twitter üzerinden ABD’in en büyük otomotiv firması olan General Motors’a Meksika’da yapmakta olduğu üretim faaliyetleri ile ilgili “Ya ABD’de üretim yap, ya da büyük bir sınır vergisi öde” uyarısında bulundu. Donald Trump’ın ekonomi politikalarını yorumlayan uzmanlar, serbest piyasa ekonomisine yapmayı düşündüğü müdahalelerin uzun vadede Amerikan ekonomisine olumsuz etkisi olacağını belirtiyorlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın