Deriner Barajı Mühendislik Harikası

0

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen 12 Aralık 2012 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilen Deriner Barajı ve HES’in yılda 2 milyar 118 milyon kilowatsaat enerji üretme kapasitesi bulunuyor.

Ekonomiye katkısı

249 metre gövde yüksekliğindeki Deriner Barajı’nın santral bölümü 4 üniteden meydana geliyor. Bu ünitelerden 1’incisi 2013’ün Temmuz ayında, 2. Ve 4’üncüsü 2013 yılının Ağustos ayında, 3.’sü ise 2013 yılının Ekim ayında elektrik üretimine başladı.2016 yıl sonu verileri incelendiğinde Deriner Barajı’nın HES ünitesinden yaklaşık olarak 5 milyar 170 milyon kilowatsaat elektrik üretildiği bilgisine ulaşılıyor. Üretilen bu enerjinin ülke ekonomisine katkısı ise 1,55 milyar lirayı buldu.

Mühendislik Harikası

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu yaptığı açıklamada, ‘’ Deriner Barajı HES’in kurulu gücü 670 MW, yıllık enerji üretimi ise 2,118 milyar kilowatsaat. HES’in kapasitesi Türkiye’de üretilen hidroelektrik enerjinin yüzde 2,5 ‘ine denk geliyor. Çoruh Havzasındaki projelerde üretilecek toplam enerjinin ise yüzde 14’üne denk geliyor. Deriner Barajı ve HES Projesi dünya üzerindeki mühendislik harikaları arasında gösteriliyor. Proje 2012 yılında Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları Finalleri ve Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı’nda Mühendislik Projeleri Jürisi tarafında ülkemizde de ödüle layık görüldü. Dünya çapında da ses getirecek bir proje’’ dedi.

Türkiye’de HES’lerin konumunu değerlendiren Eroğlu, ‘’ Ülkemiz için HES’LER bir zaruret, biz enerji ithal eden bir ülkeyiz. Kendi kaynağımız olan bu enerjiyi değerlendirmeliyiz. Tabiata dost bu yenilenebilir enerjiyi kaynağına yatırımlarımız devam edecek’ ’dedi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın