Butko Zeytinine Yatırım

0

Artvin’de doğal olarak yetişen ve dünyada lezzet ödülü almış olan Artvin Butko zeytini hakkında çalışmalara başlayan Orman ve Su İşleri Bakanlığı ‘’ Butko zeytini ormanları’’ oluşturulmasına karar verdi.

Zeytinlerin Dikimi Başladı

Artvin’de doğal ortamda yetişen Artvin Butko zeytini dünyada zeytin yağında üstün lezzet ödülü almış ilk Türk zeytini olma özelliğini taşıyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından “Gelir Getirici Meyve Ağaçlandırma Projeleri” kapsamında değerlendirme kararı verilen Artvin Butko zeytini için, öncelikle seralarda zeytin çoğaltıldı, sonrasında Orman İşletmeleri’ne ait alanlarına dikimi gerçekleştirildi. 3 yıl süren zorlu bakım sürecinden sonra zeytin ağaçları köy halkına çekilen kura ile dağıtılacak.

Hedef 25 Bin Fidan

Orman ve Su İşleri Artvin Bölge Müdürü Selim Gurbetoğlu yaptığı açıklamada, ‘’ 5000 Köye 5000 Orman, Gelir Getirici Tür Yetiştirme programı çerçevesinde Artvin için orjin bir tür olan Butko Zeytini ile orman köylülerini yerinde kalkındırmak ve refah seviyelerini arttırmak için çalışmalarımız başladı.25 bin fidan üretmeyi planlıyoruz ve çalışmalarımızın sonuna doğru yaklaşıyoruz. Yakın zamanda orman içinde dikimler gerçekleşecek. Dikilen zeytinlerin 3 yıllık zorlu bakım süreci bittikten sonra sertifika ile orman köylülerine dağıtımını gerçekleştireceğiz. Böylelikle orman köylüleri bu zeytinlerin gelirinden faydalanmış olacaklar’’ dedi.

Gurbetoğlu, ‘’ Zemin müsait olmadığı için vatandaşın dikimi el ile yapması mümkün değil bu yüzden makine yardımı ile açılan hendeklere dikim yapıyoruz.  Dikimi, bakımı ve sulaması 3 yıl boyunca tarafımızdan yapılacak. Bu zorlu süreçten sonra devredeceğiz. ’dedi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın