Enflasyon Sepetinde Değişiklik Yapıldı

Enflasyon Sepetinde Değişiklik Yapıldı

TÜİK Başkan Vekili Aktaş, 2017 yılı enflasyon sepetinden 6 maddenin çıkartıldığını, çıkartılan maddelerin yerine ise 3 madde eklendiğinin açıklamasını yaptı. İşte açıklamasından satır başları.TÜİK Başkan Vekili Aktaş, 2017 yılı enflasyon sepetinden 6 maddenin çıkartıldığını, çıkartılan maddelerin yerine ise 3 madde eklendiğinin açıklamasını yaptı. İşte açıklamasından satır başları.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkan Vekili Aktaş, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) sepetine sık satışı yapılan stor perde, derin dondurucu, test kitabı olmak üzere 3 maddenin eklendiğini söyler iken; düz cam, pamuklu bebek çorabı, paket pamuk, madlen çikolata, uydu alıcısı ve taze bamya ürünlerinin sepetten çıkartıldığını duyurdu.

Düzenlenen basın toplantısında, yapılan değişiklikler basın ile paylaşılırken, TÜFE hesaplamaları yapılırken kullanılan endeks sepeti ve ağırlıkları hakkında da bir takım yeniliklere gidileceğini duyururken, bu bilgiler hakkında detaylı bilgi verdi.

TÜİK Başkan Vekili Mehmet Aktaş, düzenlediği basın toplantısı ile birlikte 2017 yılı içerisinde hesaplanacak olan TÜFE için, ana harcama grubu içerisinde yer alan gıda ve alkolsüz içeceklerin ağırlığını 23,68’den 21,77 düşürdüklerini; konut, su, elektrik, gaz ve diğer yakıtlar gibi ürünlerin yer aldığı grubun ağırlığını da 15,93’ten 14,85’e düşürdüklerini duyurdu. 2016 yılı içerisinde her ay 27 bin 386 iş yerinden ve 4 bin 275 evden 910 adet farklı madde grubu ve çeşidi için alınan 400 bin 772 adet farklı fiyatın derlenmesi ile oluşturulacak olan TÜFE için giyim ve ayakkabı grubunun ağırlığı 7,43’ten 0.10’luk bir azalma ile 7,33’e çekildi.

Bahsi geçen ağırlık azaltma yöntemleri mobilya, ev aletleri, ev bakım hizmetleri, sağlık, haberleşme, eğlence ve kültür için de aşağı çekilirken; ulaştırma, alkollü içecekler, tütün mamulleri, eğitim, lokanta, otel ve çeşitli mal be hizmetlerde ise yükseltilerek yukarı çekildi.

Artık hane halkı bütçe anketi bakımından herhangi bir etkisi bulunmayan 6 farklı maddeyi tamamıyla TÜFE sepetinden çıkarttığını duyuran TÜİK, ailelerin sık harcama yaptıkları ve TÜFE sepetinde yer almayan 3 ürünün eklenmesini yaparak, daha sağlıklı bir endeks çıkartmayı hedefledi.Tüketici Fiyat Endeksi Türkiye İstatistik Kurumu bütçe gıda ve alkolsüz içecekler
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?