Ana SayfaEkonomiDeutsche Bank 1,4 Milyar Euro Zararla Yılı Kapattı

Deutsche Bank 1,4 Milyar Euro Zararla Yılı Kapattı
D

-

Deutsche Bank kara para aklama ve diğer negatif haberlerin etkisiyle geçen yılda büyük zarar etti. Banka yaptığı açıklamada 2016’da bir milyar 4 milyon zararla yılı kapattığını ilan etti.

Almanya’nın en büyük bankalarından Deutsche Bank, zorlu bir yılı geride bıraktı. Banka yönetimi geçen yıl aldığı kararlar ve banka hakkında çıkan olumsuz haberlerin zararda etkili olduğunu açıkladı.

Deutsche Bank CEO’su tarafından yapılan açıklamada “Tüm olumsuzluklara rağmen geçen yıl gücümüzü yeniden kanıtladık” denildi. Geçen yıl güçlü sermeye birikimiyle hedefinden ayrılan banka, yeni yıla daha umutlu girdiğini bildirdi.

Deutsche Bank CEO’su John Cryan’ın açıklamasına göre, Deutsche Bank rekabetçi pazardan ve olumsuz faiz seviyelerinden etkilendi. Bu kapsamda yaşanan gelişmeler neticesinde ise otuz milyar euroluk bir gelir kaybı yaşandı. Deutsche Bank CEO’su gelirdeki düşüşün % 10 seviyelerinde olduğunu belirtti.

CEO John Cryan’ın açıklamasında kara para aklama soruşturmaları da yer aldı. Olumsuz haberler neticesinde küçülmek için gerekli adımların atıldığını ifade eden Cryan, böylelikle para ceza giderlerinin azalacağını söyledi.

2015’in Ekiminden bu güne yeniden yapılanma sürecine giren Deutsche Bank, yatırımları sadeleştirme ve harcamaları kısma yönünde ciddi çalışmalar yaptı. Tüm bu çalışmalara rağmen düşük miktardaki faiz oranlarıyla ve mecburi sermaye şartlarıyla baş edemeyen banka, yıllık karını yine artıya geçiremedi.

Kar seviyesini yükseltmek için, ayrıca sermaye miktarını arttırmak adına personel kısıtlamasına da giden Deutsche Bank, gündemde olumsuz haberlerle yer aldı. Buda banka müşterisinin güvenini ciddi anlamda sarstı.

Deutsche Bank’ın adı Amerika’daki konut kredilerinde yolsuzluk haberlerine de karışmış, bu soruşturma kapsamında Deutsche Bank sekiz milyar dolara yakın ceza ödemek zorunda kalmıştı. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,251BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
39TakipçilerTakip Et
2,411TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol