Türkiye’nin 60 Yıllık Rüyası Gerçeğe Dönüşüyor

0

İnşası uzun zamandır gündemde olan fakat üretim aşamasına bir türlü geçemeyen Akkuyu Nükleer Santrali’nin bu yıl inşa edilemeye başlanacağı ve 2023 yılında hizmete gireceği açıklandı. Açıklamayı Enerji Bakanı Berat Albayrak yaptı.

Enerji Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan açıklamada Akkuyu Nükleer Santrali “türkiye’nin gelmiş geçmiş tek kalemde tek yatırımda en büyük yatırımı olarak” nitelendirildi.

1950 yıllarında yapılması planlanan ama bir türlü gerçeğe dönüştürülemeyen 60 yıllık rüya sonunda gerçeğe dönüşüyor. Nükleer Santral projesi kapsamında Türkiye’nin en önemli yatırımlarından biri olan Akkuyu Nükleer Santrali için çalışmalar yeniden hızlanacak.

Akkuyu Nükleer Santrali’nin inşa çalışmalarını yerinde takip edeceklerini ifade eden Enerji Bakanı Berat Albayrak, üretimde gelinen son nokta hakkında bilgiler verdi. Santralin inşasının geçen yıla göre büyük ilerleme kaydettiğini bildiren Enerji Bakanı, üretici firmaların yoğun bir çalışma içerisinde olduğuna işaret etti.

2017’de santral inşasında önemli adımların atılacağını açıklayan Albayrak, limanların tasarım ve dizaynı, ayrıca inşaat çalışmalarına başlanması noktasında ilk inşaat sürecine bu yıl başlanacağını hedeflediklerini belirtti.

2023 yılında birinci reaktörü devreye sokmayı planladıklarını da söyleyen Enerji Bakanı Berat Albayrak, Cumhuriyetin 100. Yılını Bakanlık olarak bu şekilde taçlandıracaklarının altını çizdi.

Akkuyu Nükleer Santrali Türkiye’nin sadece elektrik ihtiyacı konusunda değil, bunun yanında enerji çeşitliliği konusunda da büyük önem taşıyor. Santralin hizmete girmesiyle birlikte Türkiye enerji alt yapısı içinde büyük gelişmelerin yaşanması bekleniyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın