Hedefte İranlılar Var

Rusya ile iyileşen ilişkiler ile birlikte Rus turist sayısını yükseltmek ve 2017 yılında turizmdeki sıkıntıyı aşmak için çaba sarf eden hükümet, yeni hedef olarak İran’ı belirledi. İranlı turistlerin uğrak yeri olan ve genellikle Türkiye’den konut alıp yerleşmeye de meyilli olmalarını fırsat bilen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman Türkiye’ye karşı olan bu ilgiyi daha yükseğe çıkartmak için harekete geçti. Berberindeki heyet ile İran’a giden Yayman, geçen yıl 1,6 milyon olan İranlı turist sayısını 2 milyona çıkarmak için yetkililer ile görüşmeye başladı.

Sorunlar Çözülecek

Turizm Haftasında konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’yi dünyanın en fazla turist gelen 3. Ülkesi yapma hedefini uygulamaya geçen Kültür ve Turizm Bakanlığı harekete geçti. Bakan yardımcısı Yayman eşliğinde İran’a çıkartma yapan heyet, İranlı turistleri Türkiye’ye çekmek için yoğun çalışmalara girişti. Konu hakkında detaylı bir çalışma yapan Banaklık yetkilileri 35 turizm şirketi ile bir araya geldi ve turist hedeflerinden bahsetti. Geçtiğimiz yıl İran’dan gelen turist sayısının 1 milyon 600 bin civarında olduğunu belirten yetkililer turist sayısının 2 milyona çıkartılmak için tur operatörlerinin sorunlarının dikkate alındığını ve bunları çözümlemek için her şeyin yapılacağını söyledi.

Sınırlamalar Son Bulsun

Bakanlık yetkilileri ile diyaloğa geçen İran İç ve Dış Turizm Sorumlu Bakanı Rahmani Muvahhid, tur operatörlerinin sorularının ortadan kaldırılması için İranlı makamlar tarafından uygulanan Türkiye’ye uçuşların sınırlandırılmaması gerektiğini, uçuşlar konusunda kolaylık sağlanması gerektiğini söyledi. Yapılan çalışmaların her iki ülkenin de menfaati adına gerekli olduğunu belirten Muvahhid, sağlanan kolaylıkların turist sayısında artışa neden olabileceğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.