Havalimanlarında Güvenlik Yükseltiliyor

Havalimanlarında yaşanan olumsuz gelişmelerden sonra önlemlerin daha da arttırıldığını belirten Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Funda Ocak, geçtiğimiz 5 yıllık zaman diliminde havalimanlarının güvenliği için 675 milyon lira yatırım yapıldığını söyledi. Güvenlik önlemlerinin her geçen gün arttırıldığını belirten Ocak, 2017 yılında yaklaşık olarak 35 milyon liralık sistem ve cihaz alınacağını, mevcut personel ilave olarak 400 personel daha alınacağını, 43 adet yeni vücut tarayıcılar ile güvenlik zafiyetine fırsat verilmeyeceğini, vücut tarayıcılarının her birinin 2 milyon liraya mal olacağını söyledi.

İstihdamı Arttıracak

İstanbul’un yeni havalimanı ile ilgili de açıklamalarda bulunan Ocak, yapılan bu yatırımın Türkiye’nin havacılık sektöründeki hikayesini baştan yazacağını, eski günleri geride bırakacağını söyledi. Yeni havalimanında şu an 23 bin işçinin çalıştığını bu rakamın yakın zamanda 30 bine kadar ulaşacağını ve havalimanının ilk etabının 26 Şubat 2018 tarihinde 16 milyar liralık bir yatırım ile hayata geçeceğini sözlerine ekledi. Projenin aksamasına izin verilmeyeceğini belirten Ocak, proje tamamlanıp da faaliyete geçtiğinde yaklaşık olarak 200 bin kişilik istihdam sağlayacağını bu rakamın ülke adına da çok önemli odluğunu, aynı zamanda 345 hava trafik kontrolörünün de bu havalimanı sayesinde istihdam edileceğini söyledi.

AHL’de Ticari Uçuşlar Olmayacak

Proje dolayısı ile dünyanın gözünün Türkiye üzerinde olduğunu söyleyen Ocak, yeni havalimanının faaliyete geçmesi ile Atatürk Havalimanı’nın ticari uçuşlara kapatılacağını söyledi.

Kar ile Mücadele

Yağan kar ile yaşanan aksiliklerin giderilmesi için Türkiye genelinde 432 personel ile mücadele verildiğini belirten Ocak, toplamda Aralık- Ocak döneminde kar ile mücadele için 3,5 milyon liralık bir harcama gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.