Son Gün 15 Haziran!

On binlerce vatandaş bankalardaki hesaplarını unuttuğu gibi şimdide sigorta şirketlerindeki alacaklarını da hatırlamadı. Bu yıl sigorta şirketlerinde unutulan meblağ 42 milyon Türk Lirasını aştı.

Güvence Hesabı Müdürü Abdulkadir Küçük bu yıl sigorta şirketlerinde parasını unutan kişi sayısını 125 bin 885 ve bu vatandaşların unuttuğu toplam miktarın 42 milyon 99 bin 911 Türk Lirası olduğunu belirtti.

HATIRLANMAYAN PARALAR GÜVENCE HESABINA

Daha önce yapılmış olan bir düzenleme ile unutulan bu paralar Güvence Hesabı’na aktarılıyor. Böylelikle aracının hasar alacağını veya hayat poliçesinde biriken parasını almayı unutan 125 bin 885 vatandaştan da 15 Hazirana kadar başvuru yapmayanların alacakları Güvence Hesabına aktarılmış olacak. Oysaki sigorta şirketleri bu miktarların unutulmaması için her yılın başında bir liste yayımlayarak alacağı olan vatandaşlara çağrıda bulunuyorlar fakat bu paralar yine de unutularak Güvence Hesabı’na senede bir kez aktarılıyor.

KÜÇÜK ‘TEN AÇIKLAMA GELDİ

Güvence Hesabı Müdürü Abdulkadir Küçük, yapmış olduğu açıklamalarda sigorta şirketlerinde 10 ile 20 yıl arası hayat sigortası poliçesi yaptırıp ve poliçe bitiş tarihleri sonunda birikmiş olan paralarını unutarak almayanların olduğunu belirtti. Sözlerine unutulan paraların sigorta şirketlerinde kalmadığını ve yılda bir kez Güvence Hesabı’na aktarmak zorunda olduklarını Güvence Hesabı’na aktarılan bu paraların doğrudan gelir olarak kaydedildiğini belirtti.

31 HAZİRAN 2017 TARİHİNDE GÜVENCE HESANI’NA DEVREDİLECEK

Küçük, vatandaşların 15 Haziran 2017 tarihine kadar paralarını tahsil etmesi gerektiğini aksi takdirde bu paraların 15 haziran- 31 haziran 2017 tarihleri arasında Güvence Hesabı’na devredileceğini söyledi.

Geçmiş yıllarda unutularak Güvence Hesabı’na aktarılan paralar şu şekilde 2014 yılında 16 milyon 464 bin 834 lira, 2015 yılında 24 milyon 655 bin 112 lira ve son olarak 2016 yılında aktarılmış olan meblağ 28 milyon 819 bin 376 lira olarak kayıtlara geçmiş bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.