TÜİK Ocak Ayı Verilerini Açıkladı!

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre, tarım ürünleri üretici fiyat endeksi 2017’nin ilk ayında Aralık Ayına oranla yüzde 9,51 oranında artış kaydetti.

TÜİK tarafından yapılan açıklamada 2016 yılının Ocak ayı ile 2017 yılının Ocak ayı karşılaştırılmasında yüzde 7,36 oranında artış yaşandı.

Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi’nin aylık ortalaması ise yüzde 2,86’lık artışa sahne oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu tarım alanındaki gelişmeleri incelediğinde tarımı ve avcılık ürünlerinin yüzde 9,18 oranında artış kaydettiğini belirledi. Orman ürünlerindeki artış ise yüzde 8,25 olarak tespit edildi. Bunların yanında açıklamada deniz ürünleri de yer aldı. Bu alandaki fiyat endeksinin yüzde 22,41’lik artış yönlü olduğu görüldü.

Ana gruplara ayrılarak yapılan değerlendirmelerde bir senelik bitkisel kaynaklı ürünler yüzde 17,74 oranında artış yaşadı. Diğer bitkisel ürün guruplarıysa yüzde 3,10’luk artışla kayıtlara geçti. Hayvansal gıdalardaki artış ana gruplar içinde en düşük artışı yaşayan grup oldu. söz konusu ürünler yüzde 0,21’lik artış yaşadı.

Ocak ayı verileri değerlendirildiğinde en yüksek artış sebze grubunda gözlemlendi. Türkiye İstatistik Kurumu artışın yüzdelik oranda 36,77 seviyesinde arttığını belirtti.

Tarıma ait alt gruplar arasında çeltik fiyat endeksi başı çekti. bu grupta 6,47’lik artış meydana geldi. Sert kabuğa sahip meyvelerin artışı ise yüzde 4,53 oranında oldu.

Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi verileri incelendiğinde azalış sadece kümes hayvanları ve ürünlerinde yaşandı. Yumurta ve kümes hayvanları etini kapsayan fiyat endeksi yüzde 8,61’lik oranda düştü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty − 12 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.