3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli’ne 4 Firmadan Teklif

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi Dünyada Tek!

2016 yılında birçok ulaşım projesini tamamlayarak hizmete açan Türkiye, yeni projeleriyle vatandaşları heyecanlandırıyor. İşte bu projeler arasında en çok dikkati çekenler arasında bulunan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesinin inşası için ilk adım atıldı. 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi ihale süreci bu gün başladı.

İstanbul’daki trafiği hafifletmesi için üretilmesi planlanan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi ihalesi kapsamında 4 firma tekliflerini verdi. İhale projenin etüt çalışmaları, projesi ve mühendislik hizmetlerini kapsadı. Bu kapsamda 4 firmanın, proje çerçevesinde teknik ve mali anlamda ihaleye tekliflerini sunduğu öğrenildi.

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesinin inşası için otuz milyon liralık maliyet belirlenmişti. 2016 yılında 7,5 milyonluk ödenekle projenin etüt çalışmalarının ve projelendirilmesinin yapılması ön görüldü. Kara ve deniz olarak iki ayrı koldan yürütülecek çalışmalarda, sondaj faaliyetleri ve zemin araştırmaları yapılacak.

İstanbul Boğazının altında da çalışmalar yapılacak. Anadolu yakasından Avrupa’ya geçiş boğaz altından sağlanacak. Üç kattan oluşacak İstanbul Boğazı altındaki geçişte trafik gidiş ve geliş olarak iki yönlü akacak. 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi inşası tamamlandığında, projede hem kara hem de de raylı sistem hizmete açılmış olacak.

Tamamlandığında dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyacak olan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi, İstanbul ve Türkiye’ye değer katacak. Avrupa ile Anadolu yakası arasını 14 dakikaya düşürecek proje 2017 yılında üretilmeye başlanacak. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.