Ekonomi İhracatta Sarı Altın Dönemi

İhracatta Sarı Altın Dönemi

Son Güncelleme:

Ülke genelinde lezzeti ve kalitesi ile ön plana çıkan ve rakiplerini geride bırakan Malatya’nın ‘’Sarı Altın’’ ı dünya sofralarında yer bulmaya devam ediyor. İhracatının yapılmaya başlandığı dönemden beri her geçen gün dünya çapında müdavimleri oluşan Malatya kayısısı geçtiğimiz yıl Asya’dan Afrika’ya, Amerika’dan Okyanusya’ya kadar dünya genelinde 111 ülkenin sofralarında kendisine yer buldu. İhracatta üreticinin yüzünü güldüren kayısı her geçen gün yeni pazarlarda kendisine yer bulmaya devam ediyor.

İhracatta Ülke Sayısı Arttı

Uzun zamandır yurtdışına ihracatı önemsenen ve kazancı ile de üreticinin yüzünü güldüren sarı altının Malatya Ticaret Borsası’nın 2016 yılına ait ihracat verilerindeki durumunu incelediğimizde geçtiğimiz yıl 104 ülkeye ihraç edildiğini kayısı tüccarlarının yeni Pazar arayışlarının sonuç vererek ihracat yapılan ülke sayısının yıl içerisinde 111’e çıkarıldığını öğreniyoruz.

300 Milyon Dolara Yakın

Geçtiğimiz yıl 111 ülkeye gerçekleştirilen sarı altın ihracatından ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan kayısı tüccarlarının toplam yaptığı ihracat miktarı 79 bin 172 ton kuru kayısıdan oluşuyor. Gerçekleşen bu ihracattan kazanılan tutar ise yaklaşık olarak 300 milyon dolar. Geçen yılın verilerine bakıldığında toplam ihracat tutarı 290 milyon 672 bin dolar olarak açıklandı.

İlk Müdavim Amerika

Önceki yıllarda olduğu gibi kayısı ihracatında bu yıl da ilk sırayı Amerika alıyor. 2015 yılında 9 bin 986 ton olan kayısı alımını 2016 yılında 10 bin 638 tona çıkaran ABD’nin hemen arkasından, 6 bin 784 tonla Fransa takip ediyor. Üçüncü sırada ise 5 bin 653 ton ile Birleşik Krallık, dördüncü sırada 5 bin 544 ton ile Almanya ve beşinci sırada 4 bin 257 ton ile Rusya bulunuyor.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,400BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,638TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,524TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler