Dow Jones Tüm Zamanların Zirvesinde

Küresel Piyasalarda ABD Hisseleri Yükseldi

ABD hisse senedi piyasalarında yükseliş devam ediyor. Çarşamba günü açıklanan ABD enflasyon verilerinin beklentilerin üstünde gelmesi ile ABD hisseleri haftanın üçüncü işlem gününde de yükseldi ve Dow Jones Endeksi rekor tazeledi. Açıklanan ABD enflasyon verilerinin FED’in Mart ayında faiz artırma olasılığını yükseltmesi ABD hisselerinin itici gücü oldu.

ABD hisse senedi piyasalarının yükselmesinde Sağlık, Tüketici Malları ve Tüketici Hizmetleri sektörlerindeki hisse senetlerinin yükselmesi etkili oldu.

ABD’nin en büyük 30 şirketinin hisse senetlerini kapsayan ve ABD hisse senedi piyasalarının önemli gösterge endeksleri arasında yer alan Dow Jones Endeksi güne yükselişle başlarken gün içerisinde en yüksek 20.620,45 puanı ve en düşük 20.496,03 puanı gördü. Gelen verilerin etkisi ile Dow Jones Endeksi haftanın üçüncü işlem gününü bir önceki kapanışa göre yüzde 0,52 artış ile 20.611,86 puanda tamamladı ve tüm zamanların zirvesine ulaştı.

ABD hisse senedi piyasalarının önemli gösterge endeksleri arasında yer alan ve ABD hisselerinin yüzde 75’ni kapsayan S&P 500 Endeksi güne yükselişle başlarken gün içerisinde aşırı dalgalanmalar yaşadı. S&P 500 Endeksi haftanın üçüncü işlem gününü bir önceki kapanışa göre yüzde 0,50 artış ile 2.349,25 puanda tamamladı.

Çarşamba günü New York Borsası’nda 1837 hisse senedi değer kazanırken 1387 hisse senedi değer kaybetti ve 42 hisse senedi sabit kaldı. NASDAQ Borsası’nda ise 1561 hisse senedi değer kazanırken 937 hisse senedi düştü ve 126 adet hisse senedinin değerinde değişme olmadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.