Ekonomi KDV İadesi Hızlanıyor

KDV İadesi Hızlanıyor

Son Güncelleme:

KDV iadeleri hakkında açıklama yapan Maliye Bakanı yüzde 120 oranında banka teminat mektubu veren mükelleflerin, en fazla 5 gün içerisinde KDV iadelerini alabileceğini, böylelikle hem mağduriyetin ortadan kalkacağını hem de bazı eksiklikler ya da kontroller sebebi ile uzayan iade sürecinin son bulmuş olacağını söyledi.

Resmî Gazetede Yayınlandı

Dün yayınlanan Resmi Gazete’deki KDV  Tebliği ile konut, iletişim, taşımacılık, sağlık ve imalat sektörlerinde faaliyet gösteren mükellefleri ve ihracatçıları  yakından ilgilendiren konu hakkında açıklamada bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal, yapılan düzenleme ile iş yükünün ve bürokratik işlemlerin azaldığını, KDV uygulamasında çok önemli uygulamaların getirildiğini, özellikle iade süreçleri ile ilgili yeni uygulamaların mükellefi çok rahatlatacağını bu gibi çalışmaların devamının geleceğini söyledi.

Her Yıl Yüksek Tutarda KDV İadesi Yapılıyor

Her yıl yüksek tutarlarda KDV iadesi yapıldığını belirten Ağbal bu tutarın 2016 yılında 38 milyar lira olduğunu, bunun çok önemli bir miktar olduğunu, burada özellikle haksız bir iade olmaması ve iadelerin zamanında yapılmasına özen gösterildiğini söyledi. Vatandaşın vergi iadesinin fazladan bir gün bile durmasının mükellefi kaynak sıkıntısına sokacağına dikkat çeken Ağbal, bunun için çalışmaların hızlandırıldığını söyledi.

En Geç 5 İş Gününde İade Olacak

Bu uygulamadan önce mükelleflerin gerekli belgelerin yansıra yüzde 100 oranında banka teminat mektubu verdiğini ancak buna rağmen KDV iadesinin dosyanın durumuna göre 1 ay gibi sürebildiğini belirten Ağbal, bu yeni uygulama ile mükelleflerin yüzde 120 oranında banka teminat mektubu vermesi durumunda KDV iadelerini en geç 5 iş günü içerisinde alabileceklerini, bu uygulama ile gereksiz beklemelerin, iade sürecinin uzamasının önüne geçileceğini söyledi. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,409BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,633TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,529TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler