Türkiye’nin oyuncak ihracatı gözden geçirildiğinde Mısır ve Irak’taki savaş ve iç çatışmaların olumsuz etkilemediği ortaya çıktı. Son 5 yılda 11 milyon doları geçen oyuncak ihracatı savaşa rağmen çocukların oyuncaktan vazgeçmediğinin, her ortamda çocukların çocuk olmaktan vazgeçmediklerini gösteriyor.

İç Karışıklıklar Çocuk Olmanın Önüne Geçemedi

Oyuncak ihracatı rakamlarına bakıldığında iç karışıklık ya da savaşların çocuk olmanın önüne geçemediği ve her hâlükârda çocukların önceliği olduğunu gösteriyor. Geçmiş yılların oyuncak ihracatı göz önünde bulundurulduğunda en yüksek tutardaki satışın 2014 yılında elde edildiği görülüyor. 2012 -2016 yılları arasında toplam oyuncak ihracatı 140 milyon 751 bin doları buldu. Yıllar bazında oyuncak ihracatı dikkate alındığında 2012 yılında toplam oyuncak ihracatının 23 milyon 629 bin dolar, 2013 yılında toplam oyuncak ihracatının 28 milyon 706 bin dolar olduğu bilgisine ulaşılırken 2016 yılında ise bu rakam 28 milyon 953 bin dolar olarak kayıtlara geçti.

Irak’ta Favori Scooter

Her kesime göre değişen çocuk oyuncağı tercihlerinde Irak’ta yaşayan çocukların ilk tercihi scooter oluyor. Genellikle arabaya benzeyen oyuncakları tercih eden çocukların scooterdan sonraki oyuncak tercihleri ise pedallı araba ve benzeri tekerli oyuncaklardan yana oluyor.

Mısır Ve Suriye’de Plastik Oyuncak

Irak’taki çocukların aksine Mısır ve Suriye’deki çocuklar genellikle plastikten yapılmış takım/ set halindeki oyuncakları tercih ediyorlar. Savaş döneminde olan Mısır, Suriye ve Irak’a 2012 – 2016 yılları arasında oyuncak ihracatında toplamda 11 milyon 273 bin dolarlık satış gerçekleştirildi. Bu süreçte Irak’a 9 milyon 236 bin dolarlık ihracat gerçekleşirken, Mısır’a 1 milyon 414 bin dolar Suriye’ye ise 623 bin dolar ihracat gerçekleştirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.