Ekonomi Oyuncak İhracatı Savaşa Rağmen Arttı

Oyuncak İhracatı Savaşa Rağmen Arttı

Son Güncelleme:

Türkiye’nin oyuncak ihracatı gözden geçirildiğinde Mısır ve Irak’taki savaş ve iç çatışmaların olumsuz etkilemediği ortaya çıktı. Son 5 yılda 11 milyon doları geçen oyuncak ihracatı savaşa rağmen çocukların oyuncaktan vazgeçmediğinin, her ortamda çocukların çocuk olmaktan vazgeçmediklerini gösteriyor.

İç Karışıklıklar Çocuk Olmanın Önüne Geçemedi

Oyuncak ihracatı rakamlarına bakıldığında iç karışıklık ya da savaşların çocuk olmanın önüne geçemediği ve her hâlükârda çocukların önceliği olduğunu gösteriyor. Geçmiş yılların oyuncak ihracatı göz önünde bulundurulduğunda en yüksek tutardaki satışın 2014 yılında elde edildiği görülüyor. 2012 -2016 yılları arasında toplam oyuncak ihracatı 140 milyon 751 bin doları buldu. Yıllar bazında oyuncak ihracatı dikkate alındığında 2012 yılında toplam oyuncak ihracatının 23 milyon 629 bin dolar, 2013 yılında toplam oyuncak ihracatının 28 milyon 706 bin dolar olduğu bilgisine ulaşılırken 2016 yılında ise bu rakam 28 milyon 953 bin dolar olarak kayıtlara geçti.

Irak’ta Favori Scooter

Her kesime göre değişen çocuk oyuncağı tercihlerinde Irak’ta yaşayan çocukların ilk tercihi scooter oluyor. Genellikle arabaya benzeyen oyuncakları tercih eden çocukların scooterdan sonraki oyuncak tercihleri ise pedallı araba ve benzeri tekerli oyuncaklardan yana oluyor.

Mısır Ve Suriye’de Plastik Oyuncak

Irak’taki çocukların aksine Mısır ve Suriye’deki çocuklar genellikle plastikten yapılmış takım/ set halindeki oyuncakları tercih ediyorlar. Savaş döneminde olan Mısır, Suriye ve Irak’a 2012 – 2016 yılları arasında oyuncak ihracatında toplamda 11 milyon 273 bin dolarlık satış gerçekleştirildi. Bu süreçte Irak’a 9 milyon 236 bin dolarlık ihracat gerçekleşirken, Mısır’a 1 milyon 414 bin dolar Suriye’ye ise 623 bin dolar ihracat gerçekleştirildi.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,414BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,629TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,535TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler