KDV İade Süreci 5 İş Gününe İndi

Maliye Bakanı Naci Ağbal yaptığı açıklamada KDV iadesinden yararlanma şartlarını taşıyan mükelleflere KDV iadelerinin beş iş gününde yapılacağını söyledi. Söz konusu iade işlemleri yüzde 120 oranında banka teminatı veren mükellefleri kapsayacak. Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren tebliğ uyarınca açıklanan sektörlerde faaliyet gösteren mükellefler bu düzenlemeden yararlanacak.

Maliye Bakanı Naci Ağbal yaptığı açıklamada, bu düzenlemeyle KDV iade sürecinin daha kısa bir sürede yapılacağına işaret etti. KDV uygulaması kapsamında ciddi değişikliklerin söz konusu olduğunu belirten Ağbal, “Düzenlemeyle iade alma sürecinde mükellefler daha az işlemle daha kısa sürede iadelerini alabilecek” dedi.

İADE SÜRESİ BİR AYI BULUYORDU

Maliye Bakanı Naci Ağbal geçtiğimiz yıl yapılan KDV iade miktarını da açıkladı. 38 milyar liralık KDV iadesi gerçekleştirdiklerini belirten Ağbal, “Vatandaşa ait miktarlar yerine en kısa sürede ulaşmalı” dedi. Mükellefler için KDV iadesinin önemine değinen Maliye Bakanı, “İadeler mükellefin en önemli kaynakları arasında yer alıyor” şeklinde konuştu.

KDV Tebliği öncesinde mükellefler yüzde yüzlük teminat mektubu vermek ve KDV iadelerini almak için yaklaşık bir ay kadar beklemek zorundaydı. Yeni düzenlemeyle bu sorun tarih oldu. KDV Tebliği ile iade sürecini hızlandırdıklarını tekrar eden Ağbal, “Bu işlemlerin yanında haksız olarak iadenin yapılmasının da önü kapandı” ifadesini kullandı.

Naci Ağbal, KDV düzeltme işlemleriyle ilgili düzenlemenin de yapıldığı belirtti. Bu kapsamda düzeltme işlemleri sürecinde faiz ve cezanın söz konusu olmadığını bildiren Bakan, olası yanlışlıklar durumunda mükelleflerden fazladan tahsilat yapılmayacağı müjdesini vermiş oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.