Çalışan kadınların istihdamına yönelik çalışmalardan olan büyükanne maaşı başvuruları ile ilgili açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ndan geldi. Konu hakkında açıklama yapan Müezzinoğlu, 1 Mart’ta büyükanneler ile torunların buluşacağını ancak yoğun talep olduğu için şu an için başvuruların dondurulacağını söyledi. Kısa sürede 65 binin üzerinde başvuru yapılan büyükanne maaşı için kriterlere uygun olunması şartı bulunuyor.

Yoğun Talep Var

Ülke genelinde büyük memnuniyet ile karşılanan proje hakkında açıklamada bulunana Müezzinoğlu, projenin dünyada bir ilk olduğunu ve bu gururun Türkiye’ye ait olduğunu söyledi. Kısa süre önce başlayan büyükanne maaşı başvurularında 65 bine yakın başvurunun olduğunu ancak 19 bin 100 kişinin kriterlere uygun olduğunu belirten Müezzinoğlu, bugün itibari ile başvuruların dondurulacağını söyledi.

Pazartesi Listeler Şekillenecek

Memnuniyet ile karşılanan projenin Türkiye genelinde bir hükümet politikası olarak kullanılıp kullanılmayacağının henüz net olmadığının altını çizen Müezzinoğlu, bugün dondurulacak başvurulardan sonra listelerin pazartesiye kadar şekilleneceğini, kriterlere uygun 19 bin 100 kişinin bulunduğunu, daha önce belirlenen kriterler arasından elemeler yapılarak net kişilerin seçileceğini sözlerine ekledi. Seçim yapılacak kişiler için aranan kriterlerde yaş, annelerin maaşı, normal ya da sezaryen doğum, büyük annenin sağlık durumu gibi önemli noktaların olduğunu belirten Müezzinoğlu sonuçların ay sonuna kadar netleşeceğini ve 1 Mart itibari ile sistemin uygulanmaya başlayacağını büyükannelerin torunları ile buluşacağını söyledi.

Projeler Çok Kapsamlı

Son dönemlerde hükümetin sunmuş olduğu, büyükanne maaşı, sıfır faizli kredi, emekli promosyonu gibi projelerin çok kapsamlı olduğunu belirten Müezzinoğlu, bu çalışmaların tamamının vatandaşların daha iyi şartlar altında yaşaması için yapıldığını, her geçen gün de bu çalışmaların devamının geleceğini sözlerine ekledi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.