Ayakkabı da Bilinmeyen Gerçek

Ülkemizde ayakkabı alışverişi denildiğinde ilk akla gelen daima kadınların ayakkabı tutkunluğudur. Fakat son olarak 2016 yılında ki satışlarda incelendiğinde aslında bunun tamamen bir ön yargı olduğu gözler önüne serilmiş oldu.

ERKEKLER DAHA ÇOK ALIYOR

Türkiye’nin önemli ayakkabı markalarından Mecrea tarafından ayakkabı sektöründeki veriler üzerinden yapılan çalışmada erkeklerin kadınlara göre daha çok ayakkabı sayın aldıkları ortaya çıktı. Bu konuya rakamlarla açıklık getirecek olursak kadınlar 2016 yılında 70 milyon çift ayakkabı satın almışken erkeklerde bu alım 82 milyon çift ayakkabı olarak kayıtlara geçti. Ayrıca çocuk ayakkabısı satışı da 60 milyon çift olarak tespit edildi.

2016 DA BÜYÜME YÜZDE 10

Mecrea’nın yapmış olduğu bu çalışmada dikkat çeken birçok veriye de rastlanmakta. Bunlardan bİr tanesi 2016 yılında ayakkabı sektöründeki büyümenin yüzde 10 oranına ulaşarak toplam piyasanın büyüklüğünün de 12 milyar TL’ye ulaşması oldu. Bir digeri ise toplam 210 milyon çift ayakkabı satılan bu sektörde pazarın yüzde 86 gibi çok ciddi bir oranının markasız ayakkabılardan oluşması ve piyasada satılmakta olan ayakkabıların ortalama fiyatları ise 58 TL olarak belirlendi.

Ayakkabı sayısında erkekler kadınlardan 12 milyon çift fazla ayakkabı satın alarak bir üstünlük sağlamış olsa da ayakkabıya ödenen ücrette yine kadınlara yetişemediler. Kadınlar aldıkları 70 milyon ayakkabıya karşılık 5 milyar TL öderken erkekler 82 milyon çift ayakkabıya 4.8 milyar TL ödedi. Bu rakam çocuk ayakkabısında ise 2.2 milyar TL olarak kayıtlara geçti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.