Ana Sayfa Ekonomi E-ticaret Rekora Koştu!

E-ticaret Rekora Koştu!

-

E-ticaret 68,5 Milyar Liralık Ciro Yaptı

2016 yılında sanal ortamda yapılan alış verişlerin tutarı 68 buçuk milyar TL olarak kayda geçti. Bir önceki yıl ile 2016 yılı karşılaştırması yapıldığında, sanal alışveriş yüzde 23,4’lük oranda artışa ev sahipliği yaptı.

Türkiye İstatistik Kurumu, geçen yıla dair Hane Halkı Bilişim Teknolojilerini Kullanım Araştırması kapsamında kaydedilen verileri kamuoyu ile paylaştı. 2015’de Türkiye’deki online alışveriş oranı yüzde 33,1 diyen Kurum, 2016 yılında bu oranın yüzde 34,1 seviyesine çıktığını açıkladı.

Türkiye geçen son 5 yıl içerisinde internet üzerinden yaptığı alışveriş miktarını arttırdı. Her sene yaklaşık olarak yüzde 23 oranında artış kaydeden sektör, son yılların en ciddi çıkışını geçen yıl yaşadı. 2016 yılında yüzde onluk büyümeye imza e-ticaret, yaygın internet kullanımını bu kapsamda fırsata dönüştürdü.

Türkiye’deki internet üzerinden yapılan alışveriş verilerini Avantajix.com Kurucu Ortağı değerlendirdi. Güçlü Kayral Türkiye’deki online alış veriş değerlendirmesinde potansiyele işaret ederek “ Yüzde 400 ile 500 arasında büyüme kat edilebilir.” dedi.

Güçlü Kayral TÜİK’in araştırma sonuçlarına işaret ederek, her on evin sekizinde internet bağlantısının olduğunu ifade etti. Buna rağmen e-ticaret kullanan müşteri sayısının on milyon civarında sabitlenmesine değinen Kayral, “E-ticaret müşteri sayısında var olan potansiyeli değerlendirmeli ve 40 ile 50 milyon arasındaki potansiyeli sanal alışverişe dahil etmeliyiz.” dedi.

Online alışverişteki ön yargıları kırmaları gerektiğini de söyleyen Kayral, “İnsanların Güvenlik noktasında kafalarındaki soru işaretlerini sonlandırırsak, parkende satışta payımızı arttırmanın önünü açmış olacağız” diyerek açıklamasına son verdi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,603BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,428TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler