Ana SayfaEkonomiTBB Genel Sekreteri: Ticari Kredi Faizleri 340 Baz Puan Düştü!

TBB Genel Sekreteri: Ticari Kredi Faizleri 340 Baz Puan Düştü!
T

-

Katıldığı toplantıda önemli açıklamalarda bulunan Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Genel Sekreteri Ekrem Keskin, kredi faizlerinde düşüş yaşandığını söyledi. ABD’de faiz oranlarının yükselmesinin ve gelişmekte olan ülkelerde gerçekleşen sermaye girişinin daha düşük seviyede olmasının belirleyici bir unsur olduğunu belirten Keskin, para piyasalarında eskiye nazaran daha istikrarlı bir dönem yaşandığını bununda hükümetin yapmış olduğu çalışmalar ile sağlandığını söyledi.

Büyümeyi Olumlu Yönde Etkiler

Son dönemde yapılan çalışmalar ile hükümetin kredi kanallarını açık tutma gayretinin yüksek olduğunu ve ekonomik faaliyeti destekleme kararı politikası ile hareket ettiğini belirten Keskin, son derece olumlu çalışmalar olduğunu söyledi. Tasarrufları özendiren çalışmalar ile ekonomide para birikmesinin sağlandığının altını çizen Keskin, düzenlemelerdeki esnekliklerin devam ettiğini aracılık maliyetlerinin de düşürülmesi için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

ABD’de oluşan küresel toparlanmanın tüm dünyayı etkileneceğini belirten Keskin, Türkiye’nin bu toparlanma çerçevesinde 2017 yılında kredilerin yüzde 15 oranında, mevduatın yüzde 13 oranında, toplam aktiflerin yüzde 13 oranında öz kaynakların ise yüzde 12 oranında artmasının beklendiğini söyledi.

Faiz Oranları Düştü

2016 yılının son çeyreğinde TCMB’nin fonlama maliyetinin yükselme eğiliminde olduğunu belirten Keskin, TCMB’nin faizleri düşürme kararı aldığı Mart 2016 tarihi ile Ocak 2017 tarihi kıyaslandığında, ticari kredi faizlerinin 340 baz puan gerileme yaşadığını, konut faizlerinin ise 300 baz puan gerileme yaşadığını söyledi. Kredi faizleri üzerindeki düşüşün daha hızlı gerçekleşebilmesi için mevduat maliyetlerinin de düşmesi gerektiğinin altını çizen Keskin, şimdiye kadarki yaşanan gelişmelerin gayet olumlu olduğunu istikrar ortamının getirilerinin olduğunu, eski dönemlere göre para piyasalarında daha istikrarlı bir dönemin yaşandığını söyledi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol