Zeybekçi: Rusya ile Son Noktaya Geldik!

0

Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yurtiçi ve yurtdışında yaşana olayları, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine yönelik referandum çalışmaları ve ekonomi gündemi hakkında değerlendirmelerde bulundu. ABD Merkez Bankası Fed’in döviz kuruna etkileri hakkında açıklamalarda da bulunana Zeybekci, Fed’in faiz söylentilerine rağmen son 4 yıllık zaman dilimi içerisinde çok düşük faiz artışına gittiğini, Türkiye ile AB arasında çok önemli ticari ilişkilerin bulunduğunu hatırlattı ve Türkiye açısından AB Merkez Bankası’nın faiz karar ve söylemlerinin daha etkili olacağını Fed kararlarının çok etkilemeyeceğini söyledi.

ABD ile Dış Ticaret Arttı

ABD’nin yeni atanan Ticaret Bakanına bu hafta içerisinde bir tebrik mektubu gönderdiğini belirten Zeybekci, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin artış ivmesi yakaladığını ve bunun gelecek dönemde de sürmesini istediklerini, ABD tarafından şimdiye kadar uygulanan Türk ihraç ürünlerine antidamping soruşturmalarını ve gereksiz engellemeleri kabul etmediklerini ve gerekli önlemlerin alındığını ancak tüm bunlara rağmen ABD ile dış ticarettin arttığını söyledi.

Swap Anlaşmasında Sona Gelindi

Rusya’ya gerçekleştireceği ziyarette milli para konusundaki anlaşmanın gündemde olup olmayacağına dair bir soruya cevap veren Zeybekci, Milli Para konusunda iki ülkenin devlet başkanının da kesin talimatı olduğunu bu konuyu ekonomi bakanı ile de görüştüklerini ve her iki ülkenin merkez bankasının da duruma hâkim olduğunu söyledi. Swap (döviz takası) Anlaşması’nda son noktaya gelindiğini belirten Zeybekci, yapılacak ziyarette anlaşmanın son adımının atılabileceğinin sinyalini verdi.

Normalleşme Süreci

Rusya ile normalleşme adımları hakkında açıklamada bulunan Zeybekci, siyasi iradenin tersine bir tepki ile karşılaşıldığını ve tarım ürünlerinde istenilen sonucun alınamadığını, yapılacak ziyarette yapılacak konuşmaların farklı olacağını söyledi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın