Ekonomi Akkuyu NGS İşlemleri Başladı

Akkuyu NGS İşlemleri Başladı

Son Güncelleme:

Türkiye’nin ilk Nükleer Güç santrali olma özelliğine sahip olacak Akkuyu NGS için ilgili kurumlara başvurular yapıldı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Akkuyu NGS Lisanslama Ve Kamu Kurumları ile İlişkiler Direktörü Kürşad Tosun çalışmaların hızlandırıldığını söylerken NGS’ye dair bir sunum yaparak proje hakkında detaylı bilgiler verdi.

Başvurular Yapıldı

Türkiye’de bir ilk olma özelliğine sahip olacak Akkuyu NGS inşaat lisansı için Türkiye Atom enerjisi Kurumuna (TAEK) 3 Mart 2017 tarihinde, elektrik üretim lisansı için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na ise 28 Şubat 2017 tarihinde gerekli başvuruların yapıldığını belirten Tosun, başvurudan sonra kurumlardan geri dönüşüm beklendiğini sürecin henüz devam ettiğini söyledi. 16 farklı lokasyon üzerinde radyasyon izleme cihazlarının kurulacağını belirten Tosun, konu ile ilgili izin sürecinin devam ettiğini, proje kapsamında acil durum yönetim merkezinin kurulacağını da sözlerine ekledi. Saha seçimi için TAEK ve AFAD ile ortak çalışmaların yürütüldüğünü söyleyen Tosun, projenin ekonomisinin değerlendirildiğinde stratejik yatırımlar gerçekleştirerek başvuru sürecinin en yakın zamanda başlayacağını söyledi.

Dünyada Bir İlk Olacak

Türkiye’de bir olacak projenin aynı zamanda dünyada da bir ilk konumunda odluğunu belirten Tosun, Akkuyu NGS’nin dünyanın ilk yap – Sahip Ol – İşlet yapısına sahip olan NGS olacağını bu yüzden de çok önemli bir proje olduğunu söyledi. Tosun santralin dünyanın ilk 3 + nükleer santral örneği olacağının altını çizdi.

Proje için sınırlı çalışma izninin alınmasından sonra santral inşaat lisansıda alınacak ve belgelerinde onaylanmasının ardından 2017 yılının son çeyreğinde Akkuyu NGS için ilk beton atılacak. Projenin mühendislik çalışmaları büyük oranda tamamlanırken işlemler için gerekli izinler bekleniyor.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,422BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,626TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,536TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler