EPDK O Bedelin Doğalgaz Abonelerine İade Edilmesine Karar Verdi

0

Doğalgaz Abonelerine 14 Lira 25 Kuruş İade Edilecek

Doğalgaz abonelerine iyi haber geldi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu doğalgaz sayaç bedellerini vatandaştan alan dağıtım şirketlerinin, bu bedelleri vatandaşlara iade etmesine karar verdi. İade edilecek miktar ise 14 lira 25 kuruş olarak tespit edildi.

Kurum yaptığı incelemeler sonunda bazı dağıtım şirketlerinin doğalgaz sayaç bağlantı aparat bedellerini vatandaşlardan aldığını belirledi. Soruşturma ardından EPDK, vatandaşın cebinden çıkan bu ödemelerin iade edilmesine karar verdi. Bu yıl yapılacak para iade işlemlerinde tutar 14,25 lira olarak açıklandı.

KARAR RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI

Kurum tarafından alınan bu karar Resmi Gazetede bugün yayımlandı. Gazetenin bugünkü sayısında yayımlanan kararda, doğalgaz sayaç bağlantı aparatları ve montaj çalışmalarına işaret edildi. Doğalgaz sayaç bağlantı aparatlarını temin etmeyen ve montaj işlemi yapmayan bazı doğalgaz dağıtım şirketlerinin belirlendiği ifade edildi. Sayaç ve montaj işlem ücreti alan şirketler yaptırıma tabi tutuldu. Söz konusu kalemlerde işlem yapmayan lisans sahibi şirketler, doğalgaz sayaçlarını hangi sene taktığına bakılmadan bu yıl içinde abonelerine 14 lira 25 kuruşluk geri ödeme yapacak denildi. 2017 yılından sonraki senelerde ise bu iade bedelinin TÜFE oranında yükseltilmesine karar verildi.

İHTAR GÖNDERİLEN ŞİRKETLERDE İADE EDECEK

Doğalgaz sayaç aparatlarını montaj etmeyen ve bedelsiz olarak sertifika sahiplerine yaptırması nedeniyle söz konusu lisans sahiplerine ihtar gönderilen şirketler ise alınan bedelleri geri iade edecek. Bu bedel ise Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından belirlenecek. Bu miktarda doğalgaz sayacı açma ve kapatma işlem bedelinin yüzde ellisi kadar olacak. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın