Ana SayfaEkonomiTuristler Harcadıkları Paranın Yarısını Geri İstiyorlar

Turistler Harcadıkları Paranın Yarısını Geri İstiyorlar
T

-

2016 yılında ülkemize gelerek harcama yapan turistlerin harcamış oldukları paraların yarısını geri almak için çeşitli başvurularda bulundukları ortaya çıktı. 

Geçtiğimiz yıl Türkiye’ye gelen yabancı turistler için ilginç bir durumun meydana geldiği tespit edildi. Gelen yabancı turistlerin ülke içinde ne kadar para harcadıkları hesaplandığı zaman 1 milyar liranın üzerinde bir harcama yapıldığı tespit edildi. Ancak ilginç bir şekilde gelen turistlerin pek çoğunun harcadıkları tutarın geri iade edilmesi için birtakım başvurularda bulunmaları dikkat çekti. 1 milyar liralık harcamanın yaklaşık 550 milyonluk kısmının geri iade edilmesi için başvuruda bulunulması konuyu gündeme taşıdı. 

Konu hakkında ülkemize KDV iade hizmeti veren bir şirket olarak tanınan Global Blue Türkiye Koordinatörü Selim Seyhun tarafından ilginç durum hakkında bir açıklama yapıldı. Yapılan değerlendirmelerin ardından ülkemize gelerek harcama yapan turistlerin 550 milyon liralık harcama bütçesini geri istedikleri açıklandı. Bu değerlendirmelerin ardından başvurular sonrasında sadece 2016 yılında yapılan alışverişler için ödemiş oldukları 55 milyon liralık vergileri geri aldıkları da yapılan açıklamalar içerisinde dikkat çeken ayrıntılar olarak yer alıyor. 

Ekonomik değerlendirmeler ele alındığı zaman avaraj harcamalar olarak bilinen tax free harcamalarda geçen yıllara göre yüzde 13.3 oranında bir artışın olduğu belirlendi. Yapılan değerlendirmeler sonrasında özellikle Körfez ülkeleri, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan gibi ülkelerden gelen turistlerin harcamalarına sorunsuz bir şekilde devam ettikleri ortaya konuldu. Bu yıl yapılan tahminlere göre Rusya ile ilişkilerin düzeltilmesinin ardından 2017 yılında Rus turistlerin Araplardan sonra en çok alışveriş yapan ülke konumunda olması bekleniyor. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol