Ekonomi Turistler Harcadıkları Paranın Yarısını Geri İstiyorlar

Turistler Harcadıkları Paranın Yarısını Geri İstiyorlar

Son Güncelleme:

2016 yılında ülkemize gelerek harcama yapan turistlerin harcamış oldukları paraların yarısını geri almak için çeşitli başvurularda bulundukları ortaya çıktı. 

Geçtiğimiz yıl Türkiye’ye gelen yabancı turistler için ilginç bir durumun meydana geldiği tespit edildi. Gelen yabancı turistlerin ülke içinde ne kadar para harcadıkları hesaplandığı zaman 1 milyar liranın üzerinde bir harcama yapıldığı tespit edildi. Ancak ilginç bir şekilde gelen turistlerin pek çoğunun harcadıkları tutarın geri iade edilmesi için birtakım başvurularda bulunmaları dikkat çekti. 1 milyar liralık harcamanın yaklaşık 550 milyonluk kısmının geri iade edilmesi için başvuruda bulunulması konuyu gündeme taşıdı. 

Konu hakkında ülkemize KDV iade hizmeti veren bir şirket olarak tanınan Global Blue Türkiye Koordinatörü Selim Seyhun tarafından ilginç durum hakkında bir açıklama yapıldı. Yapılan değerlendirmelerin ardından ülkemize gelerek harcama yapan turistlerin 550 milyon liralık harcama bütçesini geri istedikleri açıklandı. Bu değerlendirmelerin ardından başvurular sonrasında sadece 2016 yılında yapılan alışverişler için ödemiş oldukları 55 milyon liralık vergileri geri aldıkları da yapılan açıklamalar içerisinde dikkat çeken ayrıntılar olarak yer alıyor. 

Ekonomik değerlendirmeler ele alındığı zaman avaraj harcamalar olarak bilinen tax free harcamalarda geçen yıllara göre yüzde 13.3 oranında bir artışın olduğu belirlendi. Yapılan değerlendirmeler sonrasında özellikle Körfez ülkeleri, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan gibi ülkelerden gelen turistlerin harcamalarına sorunsuz bir şekilde devam ettikleri ortaya konuldu. Bu yıl yapılan tahminlere göre Rusya ile ilişkilerin düzeltilmesinin ardından 2017 yılında Rus turistlerin Araplardan sonra en çok alışveriş yapan ülke konumunda olması bekleniyor. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,407BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,641TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,529TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler