Halkbank Varlık Fonu’na Devrin Tamamlandığını Açıkladı

0

Halkbank bünyesinde bulunan kamu hisseleri resmen Türkiye Varlık Fonu’na geçti. 

Halkbank’ın Yüzde 51,11 Hissesi Resmen Devredildi

Halkbank yüzde 51,11 oranındaki hisselerin Türkiye Varlık Fonu‘na devredildiğini açıkladı.

HALKBANK KAP’A BİLDİRDİ

Halkbank Türkiye Varlık Fonu’na devredile yüzde 51,11 oranındaki hisseler hakkında Kamuyu Aydınlatma Platformuna açıklama yaptı. Açıklamada Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından 3 Şubat 2017 tarihinde alınan karar ifade edilerek, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın bankada bulunan hisselerinin Türkiye Varlık Fonu’na geçtiği bildirildi. Halkbank KAP’a yaptığı açıklamada söz konusu kurumun bankadaki hissesinin yüzde 51,11 oranında olduğunu kaydetti. Hisselerin itibari değeri ise 638.825.500 lira olarak bildirildi. Bu açıklama ardından Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın sahip olduğu yüzde 51,11 oranındaki hisseler Varlık onuna geçmiş oldu.

İLK AÇIKLAMA ÖZELLEŞTİRME İDARESİNDEN GELDİ

Konuyla ilgili ilk açıklamayı Şubat ayı içerisinde Başbakanlık Özelleştirme İdaresi yapmıştı. Başbakanlık Özelleştirme İdaresi de Halkbank’taki hisselerin yüzde 51,11 oranında olduğunu belirtmiş, yasal işlemler ardından devrin gerçekleşeceğini belirtmişti.

ÖZELLEŞTİRME İDARESİ AÇIKLAMASI ARDINDAN HALKBANK’TA AÇIKLAMA YAPTI

Devir işlemleri hakkında ikinci açıklama ise Halkbank’tan yapılmıştı. Halkbank Türkiye Varlık Fonu’na hisse devri hakkında, söz konusu hisselerin ilgili Bakan tarafından temsil edileceğini ve idaresinin sağlanacağını belirtmişti. Türkiye Varlık Fonu’na devirden sonra bankanın Bankacılık Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde, banka yönetimince önceden tespit edilen amaçlara ulaşmak için çalışmalarını sürdüreceği kaydedilmişti.

Halkbank açıklamasında hisselerin Varlık Fonuna devrinin diğer hisse sahiplerini etkilemeyeceği konusuna da değinmişti. Bankanın yatırımcılarıyla ve uluslararası finans kuruluşlarıyla olan iş birliğinin devam edeceği de açıklamada yer almıştı.  

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın