Ana SayfaEkonomiO Hastaların Elektriği, Borcundan Dolayı Kesilemeyecek

O Hastaların Elektriği, Borcundan Dolayı Kesilemeyecek
O

-

EPDK Diyaliz Hastalarını İlgilendiren Düzenleme Yaptı

Elektriğe bağlı olarak hayatlarına devam eden hasta vatandaşların elektrik borçlarına yönelik düzenleme yapıldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu söz konusu hastaların elektrik borçlarını hakkında kapsamlı bir düzenlemeye imza attı.

EPDK aldığı kararla elektrikli yaşam destek ünitelerine bağlı olarak hayatlarına devam eden hastaların borçlarından dolayı elektriklerinin kesilmesinin önüne geçen düzenlemeyi yaptı. Elektrikli yaşam destek üniteleri içerisinde diyaliz destek cihazı ve solunum ünitesine benzer cihazlar yer aldı. Düzenlemeden, elektrik borcunu ödeyemediği için elektriği kesilen bu hastalıklarla mücadele eden kişiler; yararlandıkları dağıtım şirketini durumu bildirerek elektriklerinin kesilmesine engel olabilecek. Bunun yanı sıra elektrik dağıtımı yapan şirket, olası elektrik kesintileri konusunda bu hastalara önceden uyarı yapacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından yapılan bu düzenleme ardından söz konusu hastaların elektrikleri borçlarından ötürü kesilemeyecek. Elektrik faturasını ödemekte zorlanan vatandaşlar ise fatura bedellerini taksitli olarak şirkete ödeyebilecek. Faturalarda taksit süresi ise 4 ayı geçmeyecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından yapılan bu düzenlemeyle, elektrikli yaşam ünitelerine bağlı olarak hayatta kalmaya çalışan kişiler derin bir nefes aldı. EPDK açıklamasında söz konusu kişilerin dağıtım şirketleri karşısındaki haklarının altını çizdi. Düzenlemeyle dağıtım şirketlerine planlı elektrik kesintilerinde bilgi verme zorunluluğu getirildi. Plansız olarak yaşanabilecek olası kesintiler söz konusu olduğunda ise dağıtım şirketi kesinti süresi ve nedenlerini hasta kişilere iletecek.

Taksit ve diğer şartlardan yararlanmak isteyen vatandaşlar sağlık raporlarını dağıtım şirketine belgelemeleri halinde yeni düzenlemenin tüm haklarından yararlanacak. Söz konusu düzenlemenin şartlarından faydalanacak kişilere, sağlık raporlarının biteceği tarihi elektrik dağıtım şirketlerine bildirme zorunda da düzenleme kapsamında yer aldı. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol