Ekonomi Tüfenkci: Cihaz Tedbiri Ticari Kaygı Yüzünden!

Tüfenkci: Cihaz Tedbiri Ticari Kaygı Yüzünden!

Son Güncelleme:

Gündemde olan ve vatandaşlar tarafından da şaşkınlıkla karşılanan ABD ve İngiltere’ye gerçekleştirilen bazı uçuşlarda uygulanan elektronik cihaz yasağına ilişkin açıklamalarda bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, konunun güvenlikten daha çok ticari kaygı yüzünden gündeme geldiğini düşündüklerini söyledi. Türk Hava Yolları’nın son dönemde yaşanan gelişmeleri dikkate aldığının altını çizen Tüfenkci, burada ticari kaygıların gündem olduğunu söyledi. Yapılan bu uygulamanın ülkelerin ticaretinin gelişmesine engel olacağını belirten Tüfenkci, kararın ne kadar süre geçerli olacağı konusunda herhangi bir açıklama yapmadı.

Önce ABD Ardından İngiltere

Uygulamanın ilk önce Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın ülkeye 8 farklı kentten hava yolu ile yapılacak direkt uçuşlarda geçerli olacak elektronik cihaz yasağı ile başladığını belirten Tüfenkci, ABD’nin ardından İngiltere’nin de benzer bir uygulamaya geçmesinin ülkeler arasındaki ticaretin gelişmesini olumsuz yönde etkileyeceğini, ticarete engel teşkil edeceğini söyledi.

Yasaklı Ülke

Ülkelerin bu yasaklar yerine daha komplike sistemleri kullanması gerektiğini belirten Tüfenkci, Türkiye’nin yasaklı ülke konumuna getirilmesinin hoş bir davranış olmadığını, Türkiye’nin her türlü güvenlik önlemini aldığını vurguladı.

Kontrol Üst Seviyede

Havalimanlarında ve gümrük girişlerinde hem polislerin hem de gümrük muhafaza memurlarının özveri ile çalıştığını belirten Tüfenkci, her tülü tedbirin alındığını, bu güne kadar bilgisayar, tablet ya da elektronik cihazlardan dolayı herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını, bu konuda bir istihbaratın ya da kaydın mevcut olmadığını o yüzden ülkelerin bu uygulamasının güvenlik dolayısı ile değil Türk Hava Yolları’nın son dönemdeki gelişmeleri göz önünde bulundurulunca tamamen ticari kaygılar yüzünden uygulandığını söyledi.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,409BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,644TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,530TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler